2026. 05. 18. hétfő
Alexandra, Erik
  Írjon nekünk overcast clouds 10°C Érzett: 8°C Szél: 2 m/s Párat.: 92%

Aktualitások az agrárágazatban

Pál László  |  2023. 02. 25., 21:57

Folytatódott a XXII. Téli Gazdaesték előadásainak sorozata. A február 20-i rendezvényen Soltész Gergely, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kiskunhalasi körzetvezető falugazdásza is adott tájékoztatást az aktualitásokról. Szó volt többek között a KAP (Közös Agrárpolitika) 2023-2027 keretén belül megjelenő támogatásokról, az Agro-Ökológiai Programról (AÖP), a vetésváltás szabályainak változásáról, valamint a Területi Monitoring Rendszerről (TMR).

A XXII. Téli Gazdaesték témája volt – a csipkeházi programon – a gazdákat érintő adatszolgáltatás, kiemelve a nitrát adatszolgáltatást, melynek határideje március 31-e, továbbá az aktuális támogatási igények.

Szó volt az egységes kérelem-földalapú támogatás és a különféle jogcímek, termeléshez kötött támogatások kifizetés igénylésének beadási időszakáról. Soltész Gergely rámutatott a kamarai meghatalmazások újrakötésének fontosságára is, mivel a korábbiak január 31-én lejártak. Ennek kapcsán a falugazdászok keresni fogják az ügyfeleket. Fontos változás, hogy ezentúl a meghatalmazott a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara lesz, ezen belül megjelölve a kapcsolattartó falugazdászt.

Az anyajuhtartás támogatásának igénylése is napirenden volt. Abban fontos változásként jelenik meg, hogy az egységes kérelem felületen, az erre nyitva álló határidőn belül (tervezetten április-május) lehet a kifizetésigényléseket benyújtani.

A területalapú támogatások a jövőben is garantálják a gazdálkodók biztos alapjövedelmét. Lesz alaptámogatás, az új támogatási rendszerben feltételesség néven. Ez nagyságrendileg 147 eurót jelenthet hektáronként. Erre jön egy visszaosztott, kiegészítő támogatás. Ez 1-től 10 hektárig 80 euró hektáronként, 10 és 150 hektár között pedig 40 euró hektáronként. Ezen felül még lehet választani az Agro-Ökológiai Programban való (kondícionalitás néven jelenik meg) részvételt, amely önkéntes alapú és ami további 80 euró kifizetését eredményezheti hektáronként, amennyiben az adott vállalások maradéktalanul teljesülnek.

Soltész Gergely arról is beszélt, hogy változás lesz a vetésváltás szabályaiban. Továbbá a gazdaság összes szántóterületének 4 százalékát érintően termelésre nem hasznosított területet kell kijelölni (választható tájképi elemek és a pihentetett terület összessége), ám itt is bizonyos mentességi szabályok várhatók, például 10 hektár alatt nem kell pihentetni.

Az AÖP-nél elvárás a gazdálkodási naplónak a folyamatos, naprakész, elektronikus vezetése, ahol a naprakészség fogalmát, további részletszabályokat az elfogadásra kerülő jogszabályok tartalmaznak majd. A többlettámogatási rendszernél ezen előírást is teljesíteni kell. Soltész Gergely úgy fogalmazott, az agrárdigitalizáció terén még van hova fejlődni, ezért az elektronikus gazdálkodási napló vezetése minden bizonnyal többletterhet jelenthet.

Soltész Gergely felhívta a figyelmet, hogy az új támogatási rendszerben különösen fontos az együtt gondolkodás, együtt tervezés a falugazdásszal. Rámutatott, a biztos alapra érdemes építeni, a többletkötelezettség nem mindenkinek ajánlott.

A Területi Monitoring Rendszer már most is működik, az Európai Unió vezette be a Sentinel műholdcsaláddal, amelyek földmegfigyelő műholdak.  A helyszíni és az adminisztratív ellenőrzés mellett műholdról is tudnak a mezőgazdasági területekről adatokat gyűjteni és a vállalt teljesítéseket ellenőrizni.

Soltész Gergely körzetvezető falugazdász azt mondta, keressék bizalommal mind őt, mind a kollégáit, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara honlapján is lehet tájékozódni az aktualitásokról.

További részletek a Halasi Tükör hetilap március elsejei számában.

Címkék
  • Téli Gazdaesték
  • mezőgazdaság
Ha tetszett a cikk, kövesse a Halasmédiát
a Facebookon!
hirdetés

Még több friss hír

2026. 05. 15., 13:37
Egy kiskunhalasi fiatal jeleskedett az Alföld Kupa autókrossz verseny második fordulójában. A 10 esztendős Orbán Huba a második helyet szerezte meg.
2026. 05. 15., 12:55
Vádat emelt a Kiskunhalasi Járási Ügyészség egy helybéli férfi ellen, aki több alkalommal is nyitvatartási időn túl látogatott el a piacon lévő büfébe. E mellett még lakatan házból is próbált lopni, valamint két boltbetörés is a lelkén szárad.
2026. 05. 15., 10:53
Május 18-án, hétfőn délután 14 órától fokozatosan alakul ki a munkaterület a Gimnázium utcán a kerékpárút vonalától a Kossuth utca irányába a panelek mögötti szervízút vonaláig. A forgalomkorlátozás az élhető városos projekt kapcsán történik – szól a tájékoztatás. Figyelmes közlekedjenek az érintett városrészben!
2026-05-15 16:17:34
- Közlekedési változás: hétfőtől lezárják a Gimnázium utca egyik szakaszát - Nagylelkű adomány: a Családok Átmeneti Otthonát támogatta a Rotary Klub Kiskunhalas - Családi nappal, majálissal és látványos bemutatóval ünnepelt a kiskunhalasi mentőállomás - Bringás reggeli: a kerékpáros közlekedést népszerűsítették.
2026-05-15 09:42:53
Egy zalai fotográfus útja Kiskunhalason. Épületek, szökőkutak, Kiskunhalas jellegzetességei, Ferincz János látásmódjával megörökítve. A Városnapok programsorozat részeként nyílt meg a Thorma János Múzeumban Ferincz János Zalrándok című fotókiállítása. Az időszaki tárlat augusztus 22-ig tekinthető meg.
2026-05-14 15:26:27
- Különleges előadást tartott Erdei T. Lilla a Nemzetközi Csipkekiállításon - Csík János és barátai remek hangulatot teremtettek a Borudvarban - Megmozgatta Halas főterét DJ Bárány Attila - Szabó Máté színművész ajánl könyvet a 450. Lapozgatóban
2026-05-14 15:11:40
A szünidei gyermekétkeztetés keretében idén is díjmentes ebédet kaphatnak a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek. Az ételhordóban elvihető ebéd az iskolai nyári szünet 50 munkanapjára jár. Kiskunhalason az igénylőlapokat személyesen kell leadni a városházán a Szociálpolitikai Csoport részére, legkésőbb június 16-ig.

  Legfrissebbek most

   PORTRÉ
2026. 04. 17., 16:54
Krizsán-Horváth Angi az önkéntes kutyamentő.
2026. 03. 26., 08:54
Damásdi Péter iskolalelkész és családapa.
2026. 03. 05., 15:23
Németh Györgyi a díjazott könyvtárigazgató.
2026. 02. 25., 09:08
Petrenkóné Gyuris Barbara túrázós kalandjai.
hirdetés