2026. 02. 07. szombat
Rómeó, Tódor
  Írjon nekünk overcast clouds 8°C Érzett: 6°C Szél: 4 m/s Párat.: 71%

Babgulyás a természet lágy ölén

Szőri Attila  |  2024. 08. 08., 13:05

Ki mondta, hogy tartalmas leveseket, egytál ételeket csak a hideg, őszi, téli napokon lehet készíteni és fogyasztani? Ilyenkor, nyáron is jól esik egy minden jóval telepakolt babgulyás, pláne, ha a szabadban, bográcsban főzzük. Mi most a Csetényi Élményparkban dobtuk össze ezt a klasszikus, magyaros fogást.

Bográcsos babgulyás

Hozzávalók (20 főre): 1 kg bab, 120 g zsírszalonna, 2 kg marhalapocka, 1 kg füstölt hús, 1 kg hagyma, 6 gerezd fokhagyma, só, bors, 4 db paradicsom, 3 db paprika, 1 hegyes erős paprika, 6 ek pirospaprika, 4 tk füstölt paprika, 5 tk őrölt kömény, 8 db babérlevél, 10 l víz/alaplé, 600 g répa, 600 g fehérrépa, 400 g zeller, 400 g krumpli, 2 csokor friss petrezselyem, 1 csokor zellerzöld

Elkészítés: A zsírszalonnát apró kockákra vágjuk, zsírjára pirítjuk, majd kiszedjük a pörcöt. A visszamaradt zsiradékon, magas hőmérsékleten, 5 percig pirítjuk a kb. 1 x 1 cm-es kockákra vágott húst. Rádobjuk az apróra vágott kétfajta hagymát is, és további 5 percig pirítjuk, közben sózzuk, borsozzuk. Rárakjuk az apró kockákra vágott paradicsomot és paprikákat, majd ha összeestek, megszórjuk a kétféle pirospaprikával, az őrölt köménnyel, és hozzáadjuk a babérlevelet. Felöntjük kevés vízzel, és addig főzzük, amíg el nem fő a víz. Ezután beletesszük a füstölt húst, majd felöntjük az alaplével vagy vízzel. Ha felforrt, alacsony lángon addig főzzük, amíg a hús ¾-ig meg nem fő. Ekkor belerakjuk a felaprított zöldségeket (a krumpli kivételével), valamint a zellerzöldet is. Ha ezek is félig megpuhultak, mehet bele a felkockázott krumpli is. Mivel mi most konzervbabot használtunk, azt csak a legvégén, az utolsó 10 percben tettük bele az ételbe. Végül belekeverjük az apróra vágott petrezselymet is, és friss tejföllel, illetve kovászos kenyérrel tálaljuk.

Önnek is van egy kedvenc bográcsos étele? Küldje el nekünk a receptet a szori.attila@halasmedia.hu címre!

Rita asszony
fotó: Szőri Attila

Címkék
  • recept
  • gasztronómia
  • leves
  • Rita asszony
  • Csetényi Élménypark
Ha tetszett a cikk, kövesse a Halasmédiát
a Facebookon!
Ha lemaradt volna erről:

Még több friss hír

2026. 02. 06., 08:47
A NAV keresőmunkára kiképezhető kutyákat vásárol. A 10 és 36 hónap közötti életkorú, kifogástalan egészségű kutyusok gazdái 2026. február 23-ig, e-mailben küldhetnek előzetes ajánlatot a kutyavásárra.
2026. 02. 04., 15:32
Két korosztályban mérték össze tudásukat. A Szép magyar beszéd verseny területi fordulójának adott otthont szerdán délelőtt a Kiskunhalasi Bibó István Gimnázium. A megméretésen mindenki egy szabadon választott és egy, a szervezők által meghatározott szöveget olvastak fel.
2026-02-06 17:42:49
- Óvatosan az átjárókban! Emelt sebességű vasúti teszt kezdődik - Módosult a kórházi látogatási rend, továbbra is érvényben van a kötelező maszkviselés - Nagyszabású szakmai rendezvény helyszíne volt a Kiskun Kutatóközpont - Országos döntőbe jutott a Központi-iskola - Megkezdődött az 52. Rákóczi Kupa
2026-02-05 16:51:55
- Posztobányi László whiskygyűjteménye - Fiat jelmezes bál - Internetes pletykák - Autós számítógépes játék - Szilády Szalagavató: Keringő
2026-02-05 16:45:04
- Ellátogattunk a Bibó-gimnázium rajzórájára - Évszakok, érzések, képekben: kiállítás a Csipke Hotelben - Halálközeli élmények R. Kárpáti Péterrel - Hatházi Gábor előadása a kunokról

Podcast

  Legfrissebbek most

   PORTRÉ
2026. 02. 04., 15:05
Török Erika a Kilimandzsárón
2026. 01. 23., 16:07
Kuti Sándorné dr. Kovács Mária, a lelkiismeretes orvos, és segítő katolikus.
2025. 12. 28., 11:11
Nyugdíjba megy Zsigó József, Kiskunhalas legismertebb halárusa.
2025. 12. 16., 09:04
Tornyainé Mathesz Éva kisgyermekgondozó négy évtizede.
hirdetés