Fészkeket óvnak, építenek
Közélet

Fészkeket óvnak, építenek

Amíg télen a madarak etetése volt a kiemelt feladat, addig tavasszal a fészkelésük, költésük segítése az aktuális teendő. Ezt sár- és műfészkekkel egyaránt lehet támogatni. Greguss Viktor városi főkertész, a Zöld Közösségért Természetbarát Egyesület alapítója nyilatkozott erről a Halasmédiának.

- Hogyan készül a Zöld Közösségért Természetbarát Egyesület a Föld napjára?

- Programokkal. Az egyik fecskék védelmével foglalkozik, a másik pedig a város védett, ikonikus fáit listázza és helyezi el a helyi értéktárban és egyesületi térképünkön.

- Télen a madáretetés volt fontos teendő, most a fészkel megóvása, újak elhelyezése. Hogyan lehet segíteni ezt a folyamatot?

- A lakosság bevonásával indítottunk egy szemléletformáló, a fecskefészkek számlálására vonatkozó programot az interneten. Szeretettel fogadunk minden segítséget. Április és május a költés ideje. A fecskék sárfészkeket készítenek. A város több pontján – az új, felsővárosi víztározó környékén, a Jókai utcán; a vásártér közelében és a kutyafuttatóknál – szeretnénk létrehozni saralóhelyeket. Ezen kívül fecskeműfészek készítésére is van lehetőség. Dr. Horváth Rikk Szilvia vezényletével az elmúlt pár évben pályázat és nyári kézműves foglalkoztató napközis tábor keretében, a Végh-kúriában, bentlakásos SNI-s fiatalokkal gyártottak fecskefészkeket és madárodúkat, amiket majd ki fogunk osztani és helyezni olyan civilekhez és olyan helyszínekre, ahová érdemes kirakni madártani szempontból.

- Milyenek az eddigi tapasztalatok?

- A tavalyi év sikeres volt a molnár- és a füsti fecskék költése szempontjából. A gólyák fészkelését szintén szeretnénk segíteni Kiskunhalas közigazgatási területére fókuszálva.

További részletek a Halasi Tükör hetilap április 21-i számában.