Húsvétkor is felelősséggel…
Sziréna

Húsvétkor is felelősséggel…

A korábbi évek tapasztalatai alapján a húsvéti ünnepek ideje alatt, a forgalom megnövekedésével kell számolni a közutakon. Erre az időszakra jellemző, hogy az átlagosnál többen hagyják figyelmen kívül az alkoholfogyasztás melletti járművezetés kockázatát, következményeit. A Kiskunhalasi Rendőrkapitányság illetékességi területén a közúti közlekedési balesetek számának alakulása alapján megállapítható, hogy a balesetek jelentős hányada az ittasságra vezethető vissza.

„A Rendőrség feladata tudatosítani a helyes közlekedési magatartásokat. Kiemelve azt is, hogy pl. a kerékpárosok alkoholfogyasztás melletti közlekedése is komoly baleseti veszélyforrást jelent, mivel az alkoholfogyasztás, biztonságos járművezetésre képtelen állapotot eredményezhet.

A gyalogosok és kerékpárosok figyelmét ismételten szeretnénk felhívni a jól láthatóság fontosságára, éjszaka és korlátozott látási viszonyok között lakott területen kívül a láthatósági mellény használatára. Kérünk minden kerékpárost, hogy a járművét szerelje fel a kötelező tartozékokkal, kiemelten a láthatóságot nagyban befolyásoló, küllő és első-hátsó fényvisszaverő prizmákkal, valamint az elengedhetetlen első és hátsó világítással!

A gyalogosok közlekedésük során elsődlegesen a számukra kialakított járdát, gyalogutat, ennek hiányában lehetőség szerint az útpadkát használják. Az úttesten való átkeléshez igyekezzenek a biztonságuk érdekében kialakított gyalogos-átkelőhelyeken áttérni a túloldalra. Amennyiben említett felületek nem állnak rendelkezésre, avagy egyéb okból járhatatlanok, úgy a gyalogosnak igénybe veheti a gépjárműforgalom számára fenntartott úttestet, lakott területen belül lehetőség szerint forgalommal szemben közlekedve, lakott területen kívül pedig kötelező jelleggel, a forgalommal szemben közlekedve, láthatósági mellény használatával.

Az alkoholfogyasztással kapcsolatban felmerülő tévhitek eloszlatása érdekében:

  • „Egy pohár, az semmi": nem igaz, hiszen már 0.05-0.06 %-os véralkoholszint mellett is észlelhetők az alkohol negatív hatásai.
  • „Egy korsó sör kevésbé árt meg, mint egy feles": nem igaz, hiszen egy korsó átlagos sör 20 g alkoholt tartalmaz, ezzel szemben pedig fél dl tömény ital 16 g-ot. 
  • „A kávé, a hideg zuhany és a mozgás kijózanít": előbbiek nem gyorsítják fel a szervezetünkben a lebontást, mindezek csak pillanatnyi felfrissülést okozhatnak, amely azt a téves érzést kelti bennünk, hogy kijózanodtunk, ez azonban közel sincs így!

 Az alkohol erőteljesen befolyásolja az emberi képességeket és készségeket a gépjárművezetés során.

  • Érzékszervek: beszűkült látótér, szemmozgás és a szem alkalmazkodásának lassulása a változó fényviszonyokhoz, a különféle távolságokhoz.
  • Észlelés: figyelmi problémák, környezeti ingerek érzékeléséhez szükséges idő hosszabbodása, a sebesség- és a távolságbecslés romlása.
  • Mozgás: a vezetéshez szükséges kéz- és lábmozgások összehangolásának és a finommozgások végrehajtásának nehézsége.
  • Gondolkodás: az ingerek és információk nem megfelelő módon történő érzékelése és feldolgozása, valamint a döntési és végrehajtási folyamatok elégtelensége.

Mindenkinek balesetmentes közlekedést kíván az ünnepben is a Kiskunhalasi Rendőrkapitányság Baleset-megelőzési Bizottsága!"