
Menekültügy balról, jobbról
A menekültáradat élénken foglalkoztatja a közérdeklődést országszerte, mondhatni Európa-szerte. A lakosság higgadtan figyeli az eseményeket, az ezzel szemben tanúsított magatartása elismerésre méltó. A politika viszont sokkal izgatottabb. Az SHT (Sikeres Halasért Társaság) nyílt levelet írt Fülöp Róbert polgármesternek, rendkívüli testületi ülés kezdeményezését kérve. Az alábbiakban az SHT levelét és Fülöp Róbert polgármester válaszlevelét is olvashatják.
A menekültek elleni fellépés máig egyetlen kézzelfogható eredménye, hogy a kormány a 27 ezres Kiskunhalasra zúdította a 200 ezres Debrecen életét húsz éve nyugtalanító menekülttábor elhelyezését, annak minden megoldatlan veszélyével. Ezzel városunk lassan épülő imázsát egyetlen pillanat alatt rombolták le.
Városunk lakosságát megdöbbentette, hogy a nemzeti konzultáció diadalmas időszakában egyetlen jel, egyetlen kérdés, de még tájékoztatás sem történt felénk; a vezénylő tábornok magasságából a halasi lakosok kiskorú mellékszereplők lettek, ahogyan városunk vezetői, és polgármestere is. A sokat hangoztatott kormányzati kapcsolatok egy szempillantás alatt szertefoszlottak, nem is voltak.
A tehetetlenség átsütött minden mozzanaton, Kiskunhalas idegen parlamenti képviselője választói érdekeit, biztonságát könnyedén félretolva, cinkosan szolgálta a pártvezetést, tartalmatlan magyarázkodásaival mindössze türelmet kért. A polgármester több hetes néma tájékozatlanság után váratlanul szemlét tartott a még üres táborban, és elégedetten közölte, hogy minden rendben van, tessék megnyugodni. Egyébként is közben július lett, itt a vakáció, tessék nyaralni.
Tisztelt Polgármester úr, városunk tisztelt vezetői!
Halas kisváros, a távoli országokból menekülő átutazók jelenléte mégsem szokatlan – a határőrség közel 60 éves jelenléte miatt. Az elmúlt hónapok kormányzati kommunikációja azonban elbizonytalanította az itt élőket is: az idegeneket ellenségekként, a bevándorlókat és menekülteket kártékony, nem kívánatos élősködőkként állította be. Bármennyire nem értünk ezzel egyet, a halasi menekülttábor létesítése végleg, és hosszú évekre megváltoztatta városunk életét; a félelmet gerjesztő kommunikáció sokak számára testet öltött a napi több száz menekült megjelenésében közterületeinken, a vasútállomáson, a piacon, a buszállomáson…
A menekült táborok elmúlt hetekben látott erőszakos jelenetei után a város lakossága már nem tétova nyugtatást vár a polgármestertől, hanem korrekt tájékoztatást, és hathatós intézkedéseket, melyek a családok valós nyugalmát, a gyermekek biztonságát szolgálják.
Erre az elmúlt hetekben Ön nem volt képes.
Tétlensége a lakosság bizonytalanságát, félelmeit növeli, ezért a Sikeres Halasért Társaság (SHT) az alábbi intézkedésekre tesz javaslatot:
Tájékoztatás
11.1. Az önkormányzat részéről kerüljön megnevezésre egy felelős személy (idegenrendészeti felelős), aki folyamatosan, szoros kapcsolatban áll a kiskunhalasi menekült-ellátás, és az ellátást ellenőrizni jogosult szervezetek vezetőivel, tájékoztatásért felelős munkatársaival.
11.2. A polgármester érje el, hogy az önkormányzat és a lakosság kapjon rendszeres tájékoztatást a menekült-ellátás eseményeiről, változásairól, minőségéről, az ellátott létszámról.
11.3. Az önkormányzat kapjon közvetlen tájékozódási lehetőséget az élelmezés, a tisztálkodás, a szállás megoldásairól, az orvosi felügyelet, a betegellátás, az ügyintézés, és az utaztatás (stb.) vonatkozásában. A közvetlen kontrollal megelőzhető, hogy a tábor belső problémáiból származó feszültségek a városra hulljanak.
11.4. A városba érkező menekültek is kapjanak tájékoztatást a gyors és rendezett átvonulásukhoz, pl.: idegennyelvű útbaigazító táblákkal, idegennyelvű munkatársakkal az állomásokon (nyári munka diákoknak).
12. Biztonság
12.1. Azonnali megerősített rendőri jelenlétet kérünk a tábor környezetében, a busz-, és vasútállomáson, illetve a forgalmas csomópontokban, a fő közlekedési útszakaszokon (gyalogos, lovas, és autós járőrök). Erről a polgármester azonnal kezdjen tárgyalásokat az érintett szervezetekkel.
12.2. Az önkormányzati közterület-felügyelet és mezőőrség fokozott jelenlétével növelje a lakosság biztonságérzetét. Történjen intézkedés a létszám, és a szokásos ellenőrzési rend átszervezésére.
12.3. Az önkormányzat támogassa a helyi polgárőr egyesület(ek) aktívabb megjelenését, melyre készüljön megoldás.
12.4. A legforgalmasabb és legkritikusabb helyszíneken térfigyelő kamerarendszer kiépítésének, és az ehhez szükséges folyamatos felügyelet működésének előkészítését indítsa el az önkormányzat, a megvalósítást azonnal kell kezdeni.
13. Karitatív tevékenység
13.1. Az önkormányzat tegyen javaslatot a civil és karitatív szervezetek kezdeményezéseinek összefogására, szervezésére. Más településen már hetek óta működik humanitárius segítségnyújtás (pl.: tartós élelmiszer, ásványvíz).
14.1. Halas jóhírének, élhetőségének romlásán túl a menekültek elhelyezésének járulékos költségeit is városunk viseli. Kezdjen tárgyalásokat a polgármester az önkormányzati kiadások állami támogatására!
14.2. A menekült tábor dolgozói és lakói ellátására halasi beszállítók, és szolgáltatók alkalmazására kezdjen tárgyalásokat a polgármester! A terheket Kiskunhalas viseli, ne más települések vállalkozói élvezzék a tábor gazdasági előnyeit!
14.3. A tábor hosszú távú működtetéséhez szükség lesz a közművek és a kőépületek felújítására. A felújítási munkák tervezésében, lebonyolításában, kivitelezésében halasi vállalkozók megbízására kezdjen tárgyalásokat a polgármester! Kérjen garanciákat a megbízásokra.
14.4. A menekülttábor a laktanya kisebb részét veszi igénybe. A továbbra is használaton kívüli terület és épületek elsősorban gazdasági tevékenységre alkalmasak. Kezdeményezze a polgármester az ingatlan megosztását, és a használaton kívüli rész ingyenes önkormányzati tulajdonba adását - a szegedi úti lepusztult orosz laktanya átvétele negatív hatásainak ellensúlyozására.
15. Kommunikáció
15.1. A város vonzerejét rendkívül lerontotta a menekülttábor megnyitása, mely több helyen a már lefoglalt idegenforgalmi szállások felmondását is eredményezte. Kiskunhalas jóhírének visszaállítására készítsen tervet az önkormányzat!
15.2. Kiskunhalas legyen jó példa a menekült ügyek kezelésében! Saját, és a város megtépázott hírnevének helyreállításában mutasson példát a polgármester!
16. Képviselő-testületi ülés
16.1. A fenti teendők megvalósításának támogatására, újabb javaslatok megtárgyalására az SHT képviselői útján kezdeményezi rendkívüli képviselő-testületi ülés azonnali összehívását, lehetőséget adva a polgármester, helyettesei, és a testületi többség számára, hogy megmutassák felelős magatartásukat az aggódó választóiknak.$16.2. Kezdeményezzük, hogy a testület kérje fel a város parlamenti képviselőjét, hogy végre képviselje a város érdekeit is, és segítse a város polgármesterét feladatai végrehajtásában.
16.3. Kezdeményezzük, hogy a testület kérje fel a város parlamenti képviselőjét, hogy az érintett szervekkel vizsgáltassa meg más felhagyott laktanyák (pl. Jánoshalma, Kiskunmajsa, stb.) hasonló célú hasznosításának lehetőségét, ezzel is megosztva a Kiskunhalasra nehezedő terhet.
16.4. Kezdeményezzük, hogy a feladatok rögzítésén túl a képvisel-testület határozza meg a végrehajtás szoros határidejeit, felelőseit, és a beszámoltatás módját is.
Meggyőződésünk, hogy a képviselő-testület megbízása, írásos felhatalmazása megerősíti a polgármestert hatékony fellépésében, a lakosság és az önkormányzat érdekeinek szilárd képviseletében, ezért szükséges a testületi döntés.
Meggyőződésünk, hogy a felelős programmal, és megbízható végrehajtásával a lakosság biztonságérzete megerősíthető, a város nyugalma helyreállítható. Őszintén bízunk benne, hogy a kezdeti tájékozatlanság, és tanácstalanság után városunk vezetői mindent megtesznek választóik bizalmának helyreállításáért.
Kiskunhalas, 2015. július 9.
Tisztelettel:
Mindazonáltal az SHT korábbi megnyilvánulásaiban és terjedelmes levelében is egymásnak ellentmondó, a tényeket mellőző információit, a városvezetést bíráló álláspontját visszautasítom, azt politikai hangulatkeltésnek tekintem, az alábbiak miatt.
A városszélén található használaton kívüli laktanyában lévő, az illegális bevándorlók részére kialakított gyűjtőpontra szervezett városvezetői bejárást kérésem ellenére az SHT mellőzte. A témában általam kezdeményezett SHT képviselővel történő megbeszélést visszautasították. Eközben az SHT képviselői olyan félrevezető, téves helyzet megállapításokat, kivitelezhetetlen javaslatokat tettek médiafelületeken és nyílt levelében is, amelyekkel a téma kezelését hátráltató hangulatot kelt. Teszik ezt a városvezetést következetesen lejárató hangnemben. Mindebből úgy tűnik, hogy az SHT tudatosan kerüli a tények megismerését, a párbeszédet és a közös cselekvés elősegítését. Ellenkezőleg! Az SHT öncélú politikai haszonszerzésre törekszik, felhasználva a közbeszédet jelentősen elfoglaló menekültáradat témakörét.
Tájékoztatom az SHT vezetését, hogy a levelében pontokba szedett javaslatai hasznosítható részének döntő többsége hetekkel ezelőtt megtörtént vagy folyamatban van. Ugyanakkor az SHT nyílt levelében ténybeli tévedéseken alapuló, szakmai ismeretek hiányát mutató, gazdaságtalan, a város érdekét nem szolgáló ötletek is szerepelnek.
Éppen ezért a javaslatom továbbra is az, valamennyi helyi politikai szereplőnek, így az SHT vezetésének is, hogy tájékozódjanak hiteles forrásból! Ne kerüljék, sokkal inkább keressék a városvezetéssel való kapcsolatot, a közösségünket érintő valamennyi kérdésben! A véget nem érő, gyakran sértő nyilvános levelezés helyett, az egymás felé való nyitottságot, a személyes találkozókat, tapasztalatszerzést kérem! Tegyük ezt, a most Európát, az országot és a városunkat is súlyosan érintő illegális bevándorlás ügyében is! Számomra és városunk számára egyaránt fontos, hogy legtöbb meghatározó kérdéskörben érjük el a minden fél számára elfogadható közös minimumot hazánk és a kiskunhalasiak érdekében!
Kiskunhalas, 2015. július 10.
Fülöp Róbert sk."