
Ma van a Mentők Napja
Május 10-én azokat az embereket ünnepeljük, akik életüket arra tették fel, hogy másoknak segítsenek. Rájuk a nap 24 órájában, a hét 7 napján lehet számítani. Ma van a Mentők Napja, ugyanis 65 évvel ezelőtt, 1948. május 10-én alakult meg az Országos Mentőszolgálat.
Ma van a Mentők Napja, ugyanis 1948. május 10-én alakult meg az Országos Mentőszolgálat. Európa egyik legkorszerűbb mentőszervezete mostanság már 230 állomáson, több mint 7.000 orvossal, mentőtiszttel, ápolóval, sofőrrel várja a bevetéseket.
Kiskunhalason is komoly hagyományai vannak az életmentőknek. A legendás kórházi főorvos, dr. Monszpart László vetette fel 1924. december 27-én a betegszállítás megszervezését. Nem sokkal később a tűzoltóság keretein belül kezdte meg működését a mentő. Az első autó 1929. július 3-án állt szolgálatba a városba. 1948. május 10-én megalakult az Országos Mentőszolgálat, 1950. februárjában pedig a város is csatlakozott hozzá.
Az első önálló mentőállomás a Kossuth utca 10. alatt működött, egy, 24 órás mentőautó állt rendelkezésre. Szabó István és Vasas András volt a gépkocsivezető, míg az ápolói feladatokat Ternyák József és Zsivánovits István látta el. Az első tiszteletdíjas állomásvezető, dr. Lorencz György kórházi főorvos volt. hatvan esztendővel ezelőtt a Köztársaság utcába költözött a bázis, majd a kórház megépítése után 1976-tól az akkori Brinkus Lajos (ma már Nagy Szeder István) utcában, egy új épületben nyertek elhelyezést e mentők.
Napjainkban Nagy József állomásvezető mentőtiszt irányítja a kollektívát. A kilencvenes évek közepe óta segíti munkájukat egy alapítvány, amely évről évre jelentős beszerzéseket hajt végre. Ennek köszönhetően mára az egyik legkorszerűbben felszerelt állomás a halasi. 1995. óta vonul Kiskunhalasról eset- illetve rohamkocsi, amely a nap 24 órájában bevethető.
Jáger Levente