Felvidéki kirándulás
Közélet

Felvidéki kirándulás

A Rákóczi Szövetség által meghirdetett diákutaztatási program keretében a II. Rákóczi Ferenc Katolikus Gimnázium és Szakgimnázium 41 diákja és 3 kísérő tanára vett részt egy felvidéki kiránduláson. Mint Kun Hajnalkától, a csoport vezetőjétől megtudtuk, a Kárpátalján tett látogatás után ismét felejthetetlen élményekkel gazdagodtak a résztvevők.

 

 

 

Érdekes információkkal gazdagodtak azok a tekós diákok és tanáraik, akik felvidéki kiránduláson vettek részt a Rákóczi Szövetség szervezésében. A csoport tagjai megismerkedtek Somorja történelmével, de néhány érdekes tényt is megtudtak a szlovák oktatási rendszerről. A kirándulás során felfedezték még Pozsonyt is egy háromórás városi séta keretében. Az UFO-nak csúfolt híd lábánál csatlakozott hozzájuk a lelkes idegenvezető, Lovisek Júlia magyar-német szakos tanár.

- A híd megépítésének történetét magyarként meghallgatni nagyon megrendítő, de egyben szimbolikus is volt. Azon a helyen - a pozsonyi vár tövében -, ahol ma a Szlovák Nemzeti Felkelés Hídjára lehet felhajtani, valaha a Pozsonyban élő német, magyar és zsidó közösség házai, üzletei, álltak. A híd megépítése tudatos romboló munkával kezdődött. Az építtető kommunista párt arra törekedett, hogy az évszázadok során felhalmozott kulturális emlékhelyeket eltüntesse. Pozsonyban ma csak 3 magyar tannyelvű iskola működik, mivel a magyar lakosság arányszáma csekély a fővárosban. 1910-ben még az összlakosság 40 %-a magyar volt, ma már csak ez a szám 3-4% közé tehető. Szomorúan hallgattuk meg ezt a tényt, hiszen városfelfedező sétánk során csupa magyar vonatkozású történelmi emlékkel szembesültünk-fogalmazott Kun Hajnalka, a kirándulás szervezője.

Halasmédia Online