55 éve volt a mosonmagyaróvári sortűz
Archívum

55 éve volt a mosonmagyaróvári sortűz

Az 1956-os sortűz áldozataira emlékeztek Mosonmagyaróváron. 55 évvel ezelőtt október 26-án a laktanya parancsnoka, Dudás István volt, aki a fegyvertelenül demonstráló tömegbe lövetett. A múlt szerdai megemlékezésen elhangzott: ez volt az 56-os események egyik legborzalmasabb helyszíne, és a hősöknek hálával tartozunk.

Az egykori mosonmagyaróvári laktanya épületéből nyitottak tüzet az oda összegyűlt demonstráló tömegre 1956. október 26-án. A halálos áldozatokon kívül nagyon sokan szenvedtek maradandó sérüléseket. A mosonmagyaróvári határőr laktanya parancsnoka az a Dudás István százados volt, aki évtizedekkel később a Kiskunhalasi Határőr Kerület parancsnoka lett.

Dudás István a mosonmagyaróvári határőr laktanya köré géppuskafészkeket telepíttetett, amelyeket lövészfedezékekkel egészítettek ki. A fegyvertelen tömeg a laktanya kapuja elé érve követelte a vörös csillag eltávolítását a falakról. Dudás látszólag engedett, ám amikor az emberek közelebb léptek a bejárathoz, a százados félrelépett, s a katonák elkezdték lőni a tömeget.

Évtizedekkel később, az 1989-es rendszerváltás után néhány évvel. a mosonmagyaróvári sortűz túlélői eljöttek Kiskunhalasra és Dudás István házánál tüntettek, igazságszolgáltatást követelve. Ezt követően indult hivatalos vizsgálat a mosonmagyaróvári sortűz ügyében.

1999-ben több emberen elkövetett emberöléssel megvalósított emberiség elleni bűntettel vádolta meg az ügyészség Dudás István nyugállományú ezredest, a mosonmagyaróvári határőrlaktanya egykori parancsnokát és három volt sorkatonát az 1956. október 26-án lezajlott lövöldözés miatt.  A büntetőper a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság Katonai Tanácsa előtt kezdődött még 1999 szeptemberében. Mintegy 80 tárgyalási nap, több száz tanú meghallgatása után 2001 júniusában hirdette ki elsőfokú ítéletét a megyei bíróság.

Akkor Dudás István és a harmadrendű vádlott bűnösségét mondták ki emberiség elleni bűntett miatt, a volt laktanyaparancsnokot három év fegyházra ítélték. Az elsőfokú döntés szerint azonban az 1993-as közkegyelmi rendelkezés kizárta a büntetés végrehajtását az elsőrendű vádlott vonatkozásában, azaz Dudás Istvánnak nem kellett fegyházba vonulnia. A 78 éves Dudás a másodfokú ítélet meghozatala előtt néhány héttel. 2002. június 11-én szívelégtelenség miatt elhunyt a kiskunhalasi kórházban. Így a büntetőeljárást megszüntették vele szemben büntethetőséget kizáró ok miatt.

Kép, szöveg: Pozsgai Ákos
(archív fotó)