A nyár veszélyei
Archívum

A nyár veszélyei

Mindannyiunk közös érdeke és feladata, hogy a nyári szünet kezdetével gyermekeink ne váljanak bűncselekmény áldozatává illetve bűnelkövetővé. Közösen kell tennünk ennek érdekében, ezért ajánlom figyelmükbe az alábbi jó tanácsokat! - olvasható a Kiskunhalasi Rendőrkapitányság sajtóreferensének tájékoztatójában.


● Lassan véget ér a tanév és elkezdődik a nyári vakáció. Az iskolai megpróbáltatások után többnyire a jól megérdemelt pihenésé a főszerep. A nagyobb szabadság, a kalandok keresése azonban veszélyeket is rejthet magában. A napsütés, a jó idő a szabadba vonzza gyerekeket.

● Az elkóborolt gyermek bűncselekmény áldozatává válhat. A nála lévő vagyontárgyakat ellophatják, elrabolhatják, ő maga pedig beteges hajlamú felnőttek áldozata lehet. A csellengő fiatalok hamarabb nyúlnak önpusztító szerekhez is, korábban kezdenek el dohányozni, italozni és
napjaink veszélye, a kábítószer is hamarabb érheti el őket.

● Fontos, hogy a szülők tudják gyermekük várható év végi eredményét és ezért ne kelljen a szidalmazástól való félelmükből elcsavarogniuk. A bizonyítvány nem egynapos munka eredménye, hanem egy tanév megérdemelt „jutalma”.

● Gyakran a fiatal bűnöző csoportok áldozataivá válnak a magányos, csavargó gyermekek, akiket meglopnak, kirabolnak. Sok esetben követnek el a kiskorúak rongálást, garázdaságot és más bűncselekményeket is, nem is gondolva azok súlyos következményeire.

● A nyári nagy melegben, a nappali órákban lehetőleg senki ne sportoljon, a ruházata pedig legyen szellős. Fokozottan ügyeljünk a rendszeres folyadékpótlásra, lehetőség szerint friss ivóvíz formájában!

● Fontos, hogy mindenki tartsa a szülőkkel megbeszélt időponthoz magát! A kalandvággyal kezdődő csavargásoknak gyakran bűncselekmény a vége. Nyaranta megnövekszik az eltűnés miatt körözött fiatalok száma.

Sajnos a gyerekek akaratukon kívül válhatnak áldozattá, ha túlzott bizalommal viselkednek, főleg az idegenekkel szemben.

● Ne hívjátok fel a figyelmet magatokra feltűnő viselkedéssel, értékes tárgyakkal, pl. mobiltelefon, MP 3-4-5, IPhone, nagyobb összegű készpénz vagy drága ékszer!

● Készpénzt ne, vagy csak több helyen elosztva vigyetek magatokkal. Ha van bankkártyátok, annak PIN kódját a kártyától elkülönítve tároljátok!

● Ha valamilyen esti programban szeretnétek részt venni, oda lehetőleg csoportosan, vagy idősebb személy kíséretében menjetek!

● Kerüljétek a rosszul kivilágított, elhagyatott helyeket!

● Legyetek mindig óvatosak az idegenekkel! Ne szálljatok be ismeretlen autóba, ne engedjetek idegent a lakásba!

● Szórakozóhelyeken lehetőleg palackozott, alkoholmentes italt célszerű fogyasztani! Ne adjatok esélyt arra, hogy akaratotokon kívül bármi olyan szert keverjenek hozzá, amivel a cselekvőképességeteket, szabad akaratotokat akadályoznák, befolyásolnák!

● A szabados élet, a „mindent ki kell próbálni” életfelfogás könnyen vezethet el a kábítószerekig. Fontos tudni, hogy sok kábítószer akár egyszeri kipróbálása is függőséget okozhat! A tudatmódosító szerek, melyek nincsenek az úgynevezett tiltólistán is veszélyesek, hiszen nem tudhatjátok, milyen hatással lesznek a szervezetetekre.

● A diszkóbalesetek, közlekedési tragédiák elkerülése érdekében bulik után használjátok a tömegközlekedési eszközöket vagy taxit! Soha ne üljetek be olyan személy mellé, akiről tudjátok, hogy alkoholt ivott!

● A hőségben a figyelem olykor lanyhulhat, ezért amikor közlekedtek, legyetek mindig fokozott figyelemmel a szabályok betartására!

● Strandon, felhevült testtel, teli gyomorral ne menjetek vízbe!

● Fontos, hogy tudjuk, ha megtámadnak, meglopnak, akkor hová fordulhatunk azonnali segítségért! Bízzatok meg szüleitekben, az ismerőseitekben, az iskola rendőreiben és mondjátok el, ha bármilyen bűncselekmény vagy bántalmazás ért Benneteket!

● Amennyiben a fenti tanácsokat betartjátok biztosan senkinek sem kell a szeptemberi iskolakezdésnél kellemetlen élményekről beszámolni a régi, vagy új osztálytársainak.

Ingyenesen hívható segélyhívó telefonszámok:

MENTŐK: 104
TŰZOLTÓK 105
RENDŐRSÉG 107
ÁLTALÁNOS SEGÉLYHÍVÓ 112

(mobiltelefonról a megyeszékhelyi rendőrkapitányság ügyelete jelentkezik)

Farkasné Wodring Zsuzsanna r. őrnagy
kiemelt bűnmegelőzési főelőadó