Béremelésért tüntettek, kilátásba helyezett sztrájk a Démásznál
Archívum

Béremelésért tüntettek, kilátásba helyezett sztrájk a Démásznál

Megelégelték a dolgozók, hogy másodrendűként kezelik őket az EDF DÉMÁSZ Zrt.-nél. Ezért a szakszervezet demonstrációt tartott az energiaszolgáltató szegedi székháza előtt. A tüntetésen halasi dolgozók is részt vettek.

Az energiaszolgáltató tulajdonosa, az EDF Európa legnagyobb energia-ipari termelő, elosztó, kereskedő és szolgáltató vállalata, amely Franciaországban többségi állami tulajdonban van. Franciaországban a vállalat kiemelt juttatásokat biztosít a dolgozói részére, ugyanakkor a magyarországi munkavállalóikat másodrendű személyként kezelik – hangzott el a demonstráción.

Nagy Sándor, a Démász Szakszervezet elnöke méltatlannak és a munkavállalókat megalázónak tartja a cég idei, 2,5 százalékos általános bérfejlesztési ajánlatát, miközben az EDF Démász cégcsoport a saját gazdasági mutatói szerint komoly nyereséget ért el a gazdasági válság ellenére is. A szakszervezeti vezető elmondta, a cégcsoportnál dolgozó bruttó átlagbére meghaladja a 200 ezer forintot, ám ezért sok foglalkoztatott a napi nyolc óra helyett 24 órás szolgálatot ad.

Az érdekképviselet szeretné elérni, hogy ne csökkenjen a dolgozók reálbére, ne szűnjenek meg munkahelyek, és jöjjön létre valós, érdemi szociális párbeszéd. Nagy Sándor közölte, ha nem tudnak megállapodni a munkáltatóval, tüntetni fognak Párizsban, az anyavállalat székháza előtt, és Budapesten a francia nagykövetségnél is. Végső eszközként pedig a sztrájkra is hajlandóak.

Hiezl József, az EDF Démász Zrt. vezérigazgató-helyettese tüntetésen elhangzottakra reagálva elmondta: a menedzsment értetlenül áll a szakszervezeti demonstráció előtt, a szakember hangsúlyozta, a cég 4,1 százalékos béremelési ajánlata nem áll messze a szakszervezet követeléseitől, és a menedzsment vállalta azt is, nem bocsátanak el senkit. A vezérigazgató-helyettes kitért arra is, a cégnek a munkavállalók 40 százalékánál, hatszáz embernél kompenzálnia kell az adórendszer változásból fakadó nettó bér csökkenését is, amely komoly plusz terhet ró a cégcsoportra.

Pozsgai Ákos

Fotó: Szegedcafé