Bibós diákok találkozója Nobel-díjas tudósokkal
Szent-Györgyi Albert hetvenöt évvel ezelőtt nyerte el a Nobel-díjat a C-vitamin izolálásának korszakalkotó tudományos eredményéért. Az évforduló alkalmából nemzetközi konferencia-sorozatot rendezett a Szegedi Tudományegyetem (SZTE), melynek rektora volt Szent-Györgyi Albert. Minden bizonnyal életük egyik felejthetetlen élménye volt azoknak a halasi bibós diákoknak is, akik több más középiskola tanulóival együtt részt vehettek az eseményen, s hat Nobel-díjassal találkozhattak.
A délalföldi régió és a vajdaság 12 gimnáziumából közel hetven fiatal, köztük heten a halasi Bibó István Gimnáziumból pályáztak a megtisztelő feladatra, korábban meghallgatásokon bizonyíthatták alkalmasságukat. Az írásbeli pályázatban a Szent-Györgyi Konferenciára érkező kilenc Nobel-díjas közül egy általuk választott tudósról írtak a jelentkezők, a konferencia hivatalos nyelvének megfelelően angolul. A személyes meghallgatásokon már nem csak a felkészültség és a nyelvtudás, hanem a pályázók kiállása, kommunikációs készsége is számított. Fontos szempont volt, hogy a jelentkező megtalálta-e azt a lényegi mozzanatot a puszta életrajzban, amely különlegessé teszi az életművet.
Pál József, az SZTE nemzetközi és közkapcsolati rektor-helyettese, Pálfi György nemzetközi és közkapcsolati igazgató és Végh Ágnes, az SZTE ÁOK Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézet egyetemi tanára, a konferencia szervezőbizottságának tagja választotta ki a legkiválóbb jelentkezőket.
A Bibó-gimnázium diákjai közül ketten is elnyerték a megtisztelő feladatot, így Bert Sakmann-t, aki 1991-ben kapott Orvosi Nobel-díjat, Szűcs Nagy Dorina, míg Aaron Ciechanover-t, akinek kutató munkáját 2004-ben ismerték el kémiai Nobel-díjjal, Fődi Krisztina mutatta be a közönségnek. A gyerekek jól felkészültek voltak, hiszen mindenki más megközelítésből készült a meghallgatásra - értékelte a diákok beszédeit a konferenciát szervező bizottság vezetője, Végh Ágnes.
A professzorasszony szerint a pályaválasztás előtt álló fiatalokat leginkább az a kérdés foglalkoztatta, hogy az általuk bemutatott tudós mért éppen azt a szakterületet választotta, amelyben később világszínvonalú sikereket ért el. Voltak, akik a magánélet felől, mások a tudományos munkásság szempontjából közelítették meg az életműveket, így minden bemutatás egyedi volt, tükrözte az előadó személyiségét is - összegezte a hallottakat a professzorasszony.
A konferenciának helyet adó kongresszusi terem előterében kiállították a poszter pályázaton részt vett - Vadkerti Nikolett (11. osztály), Surján Anna (11.), Kovács Anita (11.a), Torma Viktória (11.b), Rácz Angelika (11.c), Kormos Réka (11.c), Szőrfi Sarolta (11.c) - tanulók posztereit is. A pályázati dokumentáció borítóját Czikkely Anna (11.a) tervezte.
A Szent-Györgyi Konferencián résztvevő Nobel-díjasok névsora: Andrew V. SCHALLY Fiziológiai és orvosi, 1977, Bert SAKMANN Orvosi, 1991, Robert HUBER Kémiai, 1988, Eric WIESCHAUS Orvosi, 1995, Peter C. DOHERTY Orvosi, 1996, John E. WALKER Kémiai, 1997, Aaron CIECHANOVER Kémiai, 2004, Tim HUNT Orvosi, 2001, Ada E. YONATH Kémiai, 2009.
Kép-szöveg: Pozsgai Ákos
{phocagallery view=category|categoryid=398|limitstart=0|limitcount=0}