Jéghiány miatt idén is kérdéses a nádaratás
Archívum

Jéghiány miatt idén is kérdéses a nádaratás

Eddig idén is veszélybe került a nádaratás a halasi sóstón. Az eddigi enyhe tél miatt ugyanis nem fagyott be a tó vize, hogy gépekkel rá lehessen menni a jégre. A sporthorgász egyesület elnöke most abban bízik, hogy az elkövetkezendő napok hideg időjárása lehetővé teszi a nádaratás megkezdését.

Ideális körülmények között már decemberben el kellene, hogy kezdődjön a nádaratás, a mostani télen azonban eddig nem volt olyan hideg, hogy befagyjon a sóstó vize. Az önkormányzat és a helyi sporthorgász egyesület között létrejött szerződés szerint a mintegy 50 hektárnyi területen kétévente legalább a hetven százalékát le kellene vágni a nádnak. Ez eddig egyszer sem sikerült. Tavaly is csak mindössze negyven százalékát tudták learatni, ugyanis mindössze négy napig volt olyan vastag a jég, hogy biztonsággal rá lehetett menni.

- A legnagyobb gondot az jelenti, hogy a tó közepén lévő szigeten évek óta egyáltalán nem volt learatva a nád, mert nem lehetett megközelíteni. A nyári és őszi szélviharok azonban bedöntik a nádat, ami összerohad, bebüdösödik, elvonja az oxigént – magyarázta Csankó Árpád, a horgászok elnöke.

Az egyesület vezetője most, hogy megjött a hideg, azt reméli, hogy az elkövetkezendő napokban befagy annyira a tó vize, hogy rá lehessen menni és hozzá lehet látni a munkálatokhoz. Kérdés azonban, hogy kitart-e a fagyos idő. Egy pirtói vállalkozóval van szerződése az egyesületnek a nádvágásra, aki a nádért cserébe ingyen elvégzi az aratást.

Ha kellően megvastagszik a jég, a korábbi évekhez hasonlóan magánemberek is vághatják a nádat, amit hazavihetnek. Az egyesület horgászmesterével kell egyeztetni, aki kijelöli azt a területet, ahol biztonsággal aratható a nád. A munkálatokkal azonban iparkodni kell, mert február végétől már nem lehet zavarni a nádban fészkelő madarakat.

Kép, szöveg: Pozsgai Ákos