Képzett állatvédőrök veszik fel a harcot az állatkínzók ellen
Archívum

Képzett állatvédőrök veszik fel a harcot az állatkínzók ellen

Képzett civil állatvédőrök kezdhetik meg működésüket hamarosan a kiskunhalasi kistérségben is. Ez év elején, több hazai állatvédő szervezet együttműködési megállapodást írt alá az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) képviselőivel Budapesten, az állatvédőrök képzéséről, működésük jogi feltételeiről. Az elmúlt napokban, városunkban is megalakult a Kiskunhalasi Állatvédelmi Őrszolgálat - Halasi Állatvédőrség, amely a civil állatvédők és a hatóságok munkáját fogja majd segíteni – közölte Márta Gabriella, a szervezet elnöke.

Az országos együttműködés főbb pontjai: az állatkínzás és a természetkárosítás elleni összehangolt, hatékony fellépés és az információcsere. A megállapodást Szilágyi István, a Fehérkereszt Állatvédő Liga kurátora és Joó István, a Cerberos Állatvédő Egyesület elnöke látta el kézjegyével az állatvédők részéről. Ehhez a mozgalomhoz csatlakozik az újonnan alakult Halasi Állatvédőrség is.

– A leendő állatvédőrök egy része már jó ideje önkéntes állatvédőként dolgozik a városban több mint hét éve működő Kiskunhalasi Állatvédő Egyesületben (KÁE), ez jó alapot ad ahhoz, hogy magas szakmai színvonalon végezhessük munkánkat a jövőben. További stratégiai szövetségeseink a KÁE és az Országos Állatvédőrségben működő állatvédő szervezetek mellett a rendőrség és a kistérség önkormányzatai lesznek  – hangsúlyozta a Halasi Állatvédőrség vezetője.

Márta Gabriella elmondta, hogy az ORFK és az állatvédők között létrejött országos keret megállapodás alapján kidolgozott állatvédőképzés jó lehetőséget kínál arra, hogy a közeljövőben Kiskunhalason is, képzett önkéntes állatvédőrök segítsék a hatóságok munkáját. Az állatvédőrség küllemében is markánsabb megjelenéssel kívánja elősegíteni az állatvédelem ügyét, az állatvédőrök jól látható, más szervezettel össze nem téveszthető formaruhában végzik majd a munkájukat.

Az állatvédőrök feladatai között szerepel a felelős állattartásra nevelés, azon állatok ellátása, amelyeket megkínoztak, vagy baleset ért, továbbá a jegyzők valamint a rendőrség között annak az együttműködésnek a megszervezése, amely az emberi hanyagság miatt elkövetett állatkínzások megelőzését szolgálja. Az állatvédőröknek nem lesz ugyan hatósági jogkörük, de bíznak benne, hogy egyre több jogosítványhoz jutnak majd, mert erre társadalmi igény mutatkozik – mutatott rá a szervezet elnöke.

A munka úgy folytatódik tovább, hogy az állatvédőrök jogi képzését a Fehérkereszt Állatvédő Liga, gyakorlati képzését pedig a Cerberos Állatvédő Egyesület végzi majd el, térítésmentesen, az elkövetkezendő hónapokban. Az állat- és környezetvédelmi jogi oktatás során az előadásokon megtanulják a leendő állatvédőrök az állatkínzását, fogalmát, milyen esetekben hogyan lehet eljárni, kihez kell fordulni, hogyan kell feljelentést tenni, ki, milyen jogkörrel rendelkezik.

A gyakorlati képzés segítséget ad a terepen való munkához. A tanfolyam célja, hogy segítse az önkéntesek munkáját, és olyan ismereteket adjon, amelyekkel a mentések hatékonyabbak, biztonságosabbak és egyszerűbbek lesznek mind az állatok, mind az emberek részére.

Szöveg: Pozsgai Ákos
Fotó: Molnár Melinda

{phocagallery view=category|categoryid=155|limitstart=0|limitcount=0}