Mire figyeljünk extrém hidegben
A Tisztiorvosi Szolgálat közleményben hívja fel a figyelmet a kihűlés megelőzésére. Ez nem csak a szabad téren fordulhat elő, hanem akkor is, ha tartósan 14 fok körüli hőmérsékleten tartózkodik valaki, főként, ha beteg, vagy mozgásában korlátozott.
Az elkövetkező napokban fontos lesz a megfelelő, réteges öltözködés. Különösen a kezet és a lábfejet kell védeni. Az öltözék óvjon a széltől és az átnedvesedéstől. Ajánlott a meleg ételek és italok fogyasztása. Az alkoholos italok viszont kerülendők, mert növelik a hő leadást.
Azt tanácsolják az idősek és betegek lehetőleg ne tartózkodjanak sokáig kint a szabadban. A vacogás, a fájdalom és a zsibbadás már a kihűlés vagy a fagyás előjelei lehetnek, aki ezt érzi menjen meleg térbe, vagy testmozgással előzze meg a további lehűlést.
További tanácsok hideg időre:
Ne fogjon meg hideg tárgyakat csupasz kézzel, viseljen kesztyűt!
Mínusz 10 fok alatt feltétlenül viseljen kesztyűt!
Krónikus betegségben szenvedők lehetőleg ne tartózkodjanak hosszú ideig a szabadban extrém hideg időben. Kérjék ki a kezelőorvos tanácsát a gyógyszerek adagjának esetleges módosításáról!
A hidegben is fontos legalább napi 2 liter vagy több folyadék fogyasztása, ha szabadban sportol vagy dolgozik.
Öltözzön megfelelően: védje magát a széltől és az átnedvesedéstől. A nedves ruhákat minél előbb váltsa át. Viseljen természetes alapanyagú gyapjú vagy pamut alsó ruházatot.
Különösen figyeljen arra, hogy megfelelő cipőt, csizmát viseljen, mert a lábfej hamar lehűl, lábujjak könnyen szenvedhetnek könnyebb-súlyosabb fagyási sérüléseket! Hasonlóan védje kezét és a fejét is.
Ha autóval utazik, vigyen magával meleg takarót, termoszban meleg folyadékot!
A lakáson belül is öltözzön rétegesen, a lábait is védje gyapjú zoknival, viseljen papucsot.
Tegyen szőnyeget a padlóra, a nem tökéletesen záró nyílászárók elé, ablak közé helyezzen párnát, szőnyeget.