
Ölőcsapdával fogták be a kutyát
A fogai is kitörtek annak a keverékkutyának, amelyik az elmúlt napokban esett egy ölőcsapdába Kiskunhalason, a Felsőöregszőlőkben. A szerencsétlen eb egész éjszaka próbált szabadulni a fogságából, gazdája csak másnap reggel talált rá.
A Felsőöregszőlőkben egy bekerítetlen területen lépett a csapdába Konor, a jobb mellső lábát kis híján levágta a vasszerkezet. De így se biztos, hogy meg tudják menteni, a vállízületeinél súlyosan roncsolódott a lába – mondta Nikolett, a kutya gazdája.
Konor napközben meg volt kötve, de éjszakára mindig szabadon engedték, hogy őrizze a házat. A keírtésen talált egy rést ahol kiszökött többször is. A szomszéd figyelmeztette is a családot, hogy félti a szabadon kószáló kutyától a gyerekeit, ezért kijavították a drótkerítést, de az eb ismét kiszökött. Ezután újra megjavították a kerítést, amit egy paladarabbal is megerősítettek, de Konornak ismét sikerült kibontania és kiszökött egyik este.
Másnap reggel Nikolett a kutya keserves vonyítására ébredt, de nem lelte sehol, csak órákkal később a szomszéd bekerített telke és az ő portájuk között lévő bekerítetlen területen talált rá egy vascsapdába szorulva. A kutyát Nikolett a barátjával együtt sem tudták kiszabadítani, a kihívott állatorvossal hárman közösen tudták csak leszedni róla a csapdát.
Nem sokkal később megjelent a szomszéd is, aki követelte vissza a csapdáját, azt mondta nem érdekli, mi van a kutyával, a rókák ellen rakta ki. Csakhogy egy mégkérdezett szakértő szerint az ilyen, úgynevezett hattyúnyakú csapda használatának szigorú szabályai vannak. Nem illegális, de csak szakember használhatja.
A csapdáról készült képek alapján Farkas Tibor, a megyei Vadászkamara Vadgazdálkodási bizottság elnöke a megyei napilapnak úgy nyilatkozott: ha ezt a csapdát lakott területen használták megfelelő engedélyek nélkül, akkor az állatkínzás. Az ilyen csapdáknak nagyon szigorú használati szabályai vannak, még akkor is, ha a vonatkozó törvény jelenleg ezeket nem részletezi.
Ennek része, hogy a hattyúnyak csapdákat kizárólag vadászterületen – amelybe nem tartozik bele a zárt kerti ingatlan – lehet használni, rókára és borzra. Lakott területen, vagy olyan helyen, ahol haszonállat, kutya is belemehet szigorúan tilos ilyen csapdákat kitenni – mondta el Farkas Tibor, aki hangsúlyozta: információi szerint a csapda kihelyezője nem tagja a kiskunhalasi vadásztársaságnak, vadászjeggyel nem rendelkezik, azaz nem vadász.
Az állatorvos véleménye szerint Konor fel fog épülni a sérüléseiből, de még kétséges, hogy sikerül-e megmenteni a jobb mellső lábát. A kutya gazdája feljelentést tett a halasi rendőrkapitányságon, állatkínzás gyanúja miatt indult vizsgálat az ügyben.
Kép, szöveg: Pozsgai Ákos