Szerb és osztrák cégek kutatják a szénhidrogént Halason

Mint már lapunkban többször is beszámoltunk, óriási gázmező lehet Halas alatt, amely akár több milliárdos bevételt is hozhat városnak, illetve az érintett környező települések önkormányzatainak. A szerb Naftna Industrija Srbije (NIS) olajtársaság és az osztrák Rohöl-Aufsuchungs Aktiengessellschaft (RAG) közös olaj- és gázlelőhely kutatási megállapodást kötött a RAG Hungary 2.250 négyzetkilométeres kiskunhalasi koncessziós területére - közölte múlt héten az orosz Finmarket gazdasági hírportál, a NIS egyik részvényese, az orosz Gazprom Neft információjára hivatkozva.

A megállapodás értelmében az együttműködő felek közösen viselik a kutatási beruházási költségeket és kockázatokat, illetve egyenlő arányban osztoznak a kitermelésből származó bevételen is. A NIS egyike a legnagyobb vertikálisan integrált olajvegyipari, kutató, kitermelő és feldolgozó vállalatoknak Délkelet-Európában. Legnagyobb részvényesei a szerb állam és az orosz Gazprom Neft. A NIS számos európai országban folytat tevékenységet.

Kutatási projektjei vannak Szerbiában, Magyarországon, Romániában, Bosznia-Hercegovinában és Angolában. A RAG működési területe Ausztria, Németország, Magyarország és Lengyelország. A RAG Hungary a RAG száz százalékos tulajdonában van. Kutatási és kitermelési tevékenység mellett a RAG földalatti tározással is foglalkozik, és ezen a területen az egyik legnagyobb európai vállalatnak számít.

A tavasszal térségünkben végzett talaj-szerkezeti vizsgálatok megerősítették a szakembereket abban, hogy Imrehegy-Kiskunhalas-Kunfehértó-Jánoshalma-Mélykút térségében komoly gázmező húzódhat a mélyben. Persze csak a próbafúrások során derül ki, hogy ebből mennyit lehet gazdaságosan a felszínre hozni. Mindenesetre a környező települések önkormányzatai bizakodva tekintenek a jövő felé, mert ha az üzlet bejön, akkor, az komoly iparűzési adóbevétellel kecsegtethet a mostanság sanyarú időket élő önkormányzatok számára is.

Kép-szöveg: Pozsgai Ákos