Tanévnyitó díszvendégekkel

2011. augusztus 29-én rendezik meg a Szent Ágoston Katolikus Általános Iskola és Óvoda harkakötönyi intézményének tanévnyitóját. Az esemény részleteiről és a díszvendégek személyéről a BŐVEBBEN gombra kattintva lehet olvasni.

Az esemény díszvendégei:

dr. Hoffmann Rózsa - oktatásért felelős államtitkár,
dr. Kiss-Rigó László - szeged-csanádi megyés püspök, az iskola alapítója,
Barabás Hunorné - Szent Gellért Katolikus Iskolai Főhatóság igazgatónője.

Eddig 13 közoktatási intézmény tartozott a Szeged–csanádi Egyházmegye Szent Gellért Katolikus Iskolai Főhatóságához Csongrád és Békés megyéből. 4312 gyermek nevelésével foglalkoztak, az óvodák és iskolák összes bérszámfejtését, könyvelését a szegedi püspökségen négy munkatárs végzi. Igazgatója a kezdetektől, négy éve Barabás Hunorné, aki egyben a 15 intézményt fenntartó Esztergom–Budapesti Főegyházmegye iskolai főhatóságának második embere.

Ezt korábban, mint esztergomi segédpüspök dr. Kiss-Rigó László (2006, augusztus 26 óta szeged–csanádi megyés püspök) irányította, innen az ismeretség. Az igazgatónő előtte egy budai iskolát vezetett, és matematikát tanított.

Szeptembertől 15 intézménnyel gyarapszik a főhatóság Bács-Kiskun, Csongrád és Békés megyében; a gyerekek létszáma 6500-ra, a pedagógusoké 560-ra duzzad.

– Több mint harminc intézményt ajánlottak fel az önkormányzatok a püspök úrnak; ez a mostani keretszám látszott befogadhatónak, átláthatónak. De az ajtó nyitva áll – tájékoztatott Barabás Hunorné szegedi sajtótájékoztatóján. – Az összes gazdálkodói és pedagógiai feladatot átadta nekünk az egyházmegye, a püspök úr egyedül az igazgatók kinevezését tartotta meg. A nevelőket közalkalmazotti státusz helyett a munka törvénykönyve alapján foglalkoztatjuk, a bérek és szabadságok ugyanazok. Nem jellemző az elvándorlás, a nagyobb testületektől három, a kisebbektől egy-két nevelő távozott. Az iskolák társításánál a létszámokat figyeltük, illetve azt, hogy az újak tapasztalt egyházi intézmény oldalán, ambiciózus igazgató vezetésével kezdjenek működni.

– Nem maradhat minden a régiben – emelte ki az igazgatónő. – Nagyon szerényen élünk, a lehetőségünk talán kevesebb is, mint az önkormányzatoknak van. A kisintézményeknél tapasztalt túlórákat, létszámtúlfejlődést lefaragtuk, csak annyi embert alkalmazunk, amennyire szükség van. A bokorintézmények között sem a gyerekek, sem a pedagógusok nem ingáznak. Az iskolákban az akkreditált katolikus kerettanterv szerint tanítunk; ez a nemzeti alaptantervre épül, nem lesz nagy változás az eddig megszokotthoz képest.

Az óraszámokat kőkeményen betartjuk, pluszórák nincsenek, ami kötelező, az a heti két hittanóra. Tiszta lappal indulunk; az önkormányzatok építik le a fölösleges létszámot, náluk maradt az esetleges rezsi- és tankönyvtartozás. Minimum öt évre szerződtünk, de van, ahol tíz-húsz évet vállaltunk. Októberben igénylünk először normatívát, amiből leghamarabb decemberben látunk pénzt, addig a püspöki hivatal előlegezi meg a pluszkiadásokat. Az önkormányzatoktól nem kérhetünk, és nem is kérünk hozzájárulást.