Védetté vált a Pirtói homokbuckás
Archívum

Védetté vált a Pirtói homokbuckás

Több száz hektárnyi különleges és veszélyeztetett természeti területet, így lápokat, lejtősztyeppréteket és homokbuckás tájakat nyilvánított védetté Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter, többek között a Pirtói homokbuckást is

A kormányzati portál tájékoztatása szerint a miniszter döntésének köszönhetően több nemzeti park és egy tájvédelmi körzet területe is bővült. Március 1-jével összesen 1.763 hektár újonnan kijelölt terület kerül természetvédelmi oltalom alá. A vidékfejlesztési miniszter védetté nyilvánította a Pirtói homokbuckást is. A terület a Duna-Tisza közi homokhátságra jellemző szél formálta homokbuckavidék e különösen értékes részletének és sokszínű élővilágának fennmaradása érdekében kapott oltalmat.

Pirtó külterületén, két helyen is megtalálhatóak a Kiskunságra oly jellemző homokbuckás részek. A nagyobbik terület a temető mellett vezető földút folytatásában, a kisebbik a falutól 1,5 kilométerre, az 53-as út bal oldalán fekszik. A buckákat az a nyáras-borókás társulás jellemzi, amely viszonylag ép állapotban ma már csak a pirtóhegyi és kötönypusztai részeken látható.

Az északnyugat-délkeleti elrendeződésű buckarajok futóhomoktalaján jól megfigyelhető a növénytársulások fejlődéssorozata: az egyéves homoki gyepeket nyílt homokpuszták, borókás buckák és nyáras-borókások követik. A fenyőtelepítések sajnos erősen megváltoztatták a terület jellegét, ám a nem bolygatott foltokban fennmaradt az eredeti növényzet, amelynek képviselői közé olyan érdekes és nevezetes lágy szárú fajok tartoznak, mint a homoki varjúháj, a homoki vértő, a homoki kikerics, a homoki nőszirom és a vörösbarna nőszőfű. A buckaoldalakon még gyakori a homoki árvalányhaj.

Pozsgai Ákos