(►) A logisztikai terminálok kialakítása a cél
A projekt jövőbeni szerepéről, gazdasági hatásairól, a vasúti infrastruktúra-fejlesztéssel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról számoltak be a szakértők azon a konferencián, amely az Interreg-IPA CBC Magyarország-Szerbia Program keretében került megrendezésre az INPUTRANS (HUSRB/1903/22/0121 azonosító számú) projekt keretein belül. Ebben a projektben a vezető partner Kiskunhalas Város Önkormányzata mellett a Közlekedés Tudományi Intézet, Szabadka Város Önkormányzata, az Alma Mons és a Vajdasági Tartományi Titkárság vesz részt.
A határon átívelő beruházás keretein belül kezdődött meg a tervezés 3 logisztikai terminál kialakítására vonatkozóan, ezek helyszíne Kiskunhalas, Szabadka és Újvidék. A projekt másik fő vonala a határon átívelő tömegközlekedési szolgáltatások javítása a régióban, melyhez kapcsolódóan felmérések, tanulmányok készülnek és szoftverfejlesztés valósul meg.
A projekt képviselőit Fülöp Róbert Kiskunhalas polgármestere köszöntötte, a városvezető elmondta, személyesen is megtapasztalta, hogy a kamionforgalomban milyen nagy dugók alakulnak ki a határátkelőkön, ezek is megszűnhetnek, ha a vasúti szállítás így felgyorsul. Bízik benne, hogy Kiskunhalas egy új logisztikai terminállal tud bekapcsolódni a nemzetközi szállítási rendszerbe.
A kiskunhalasi találkozón a Budapest-Belgrád vasútvonal jövőbeli szerepéről, magyar nemzetgazdasági hatásairól, a logisztikai lehetőségekről Firbás György stratégiai-logisztikai szakértő tartott előadást. A szakember szerint a közúti fuvarozással ellentétben a vasúti szállítás lehet az az alternatíva, amely gyors, hatékony logisztikát eredményezhet a jövőben. A vasúti fejlesztésnek köszönhetően nem csak a teherszállítás, a turizmus és a gazdaságfejlesztés is új lendületet kaphat. Jelentősen lerövidülnek a menetidők. Ez a hálózat képes lesz új távlatokat nyitni a tengerparti kikötők, kereskedelmi útvonalak felé.
A Budapest-Belgrád vasútvonal környékét érintő infrastruktúra fejlesztésekkel kapcsolatban Oszter Vilmos tudományos munkatárs a Közlekedéstudományi Intézet képviseletében tartott beszámolót a találkozó résztvevőinek.
Szerbiában működő logisztikai központot és az ezzel kapcsolatos eddigi eredményeket Milan Vučinić, Alma Mons képviseletében mutatta be.
A tanácskozást kerekasztal beszélgetés zárta.
Ez az esemény az Európai Unió pénzügyi támogatásával valósult meg az Interreg-IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program Magyarország-Szerbia által.