(►) A zsanai geotermikus hőenergia forrásból Halas is profitálhat
Csütörtökön a városházán tartottak egyeztetést, majd tájékoztatást a kormányzat, a beruházó és a kivitelező képviselői a geotermikus energia térségi hasznosításának terveiről. A Zsana térségében talált hőforrás energiájának településekre vezetését a Jedlik Ányos Energetikai Program részeként tervezi a kormány. A hőforrás közelében áramtermelő erőmű létesítése a terv, a vezetékrendszer kiépítését követően a kiskunhalasi távhő szolgáltatás érintettjei profitálhatnak a kinyert energiából.
Április 10-én délután a Kiskunhalasi Városházán rendezték azt az egyeztetést, ahol a geotermikus energia térségi hasznosításáról tárgyaltak. Az egyeztetésen Horváth Viktor, az Energiaügyi Minisztérium energiaátmenetért felelős helyettes államtitkára, Bányai Gábor a Dél-alföldi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztosa, Horváth Gergely az MVM Zöld Generáció Zrt. vezérigazgatója és Fülöp Róbert Kiskunhalas polgármestere tárgyaltak szakértők bevonásával.
A megbeszélés témája, a korábban Zsana térségében végzett geológiai vizsgálatokat végző szakemberek által talált, magas hőmérsékletű és kinyerhető geotermikus energiaforrás (víz, gőz) hasznosítása volt. A hasznosítása több célú lehet tudtuk meg, a kutatásokkal megbízott MVM Zöldgeneráció Zrt. vezérigazgatójától, Horváth Gergely Domonkostól. A társaság vezérigazgatója arról beszélt, hogy egyrészt áramtermelő erőmű létesítése a cél, másrészt a hőenergia elvezetésével a térségi települések távhő rendszeréhez lehet energiát kinyerni. Ebben a munkában vállal kivitelezői szerepet a MVM Zöldgeneráció Zrt. – tette hozzá. Arra vonatkozóan, hogy városunkba mikor érhet el a hőenergia nem tudott határozott időpontot mondani, de 2-3 év múlva az anyagi források rendelkezésre állása esetén valóság lehet a rendszer kiépítéséből.
Bányai Gábor, a Dél-alföldi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztosa azt mondta, hogy ez egy kiemelt kormányzati beruházásként szereplő fejlesztés, ami nagyban megkönnyíti az adminisztrációs és engedélyeztetési folyamatokat. A kivitelezési források tekintetében kormányzati és Európa uniós költségháttér fog rendelkezésre állni – jelentette ki.
Az, hogy a termálrendszer kiépítésének okán kormányzati szereplő és a beruházást kivitelező cég vezetője Kiskunhalason egyeztet, mindenképp biztató városunkra nézve – erősítette meg a tárgyalás házigazdája, Fülöp Róbert polgármester. Az elmúlt évtizedekben több vállalkozás is zászlajára tűzte a térségi geotermikus hőenergia kinyerését és hasznosítását, ám ezekből nem lett valóság. Most olyan szereplők álltak az ügy élére, akik a megfelelő szakértői háttérrel és kormányzati támogatással jóeséllyel megvalósíthatják, hogy lakossági szinten is eredménye legyen geotermikus energia helyi hasznosításának.
Horváth Viktor, az Energiaügyi Minisztérium energiaátmenetért felelős helyettes államtitkára egyértelműsítette a kormányzati szándékot. Mint mondta országosan az energiautánpótlás kitettségünket nagyban csökkenti a saját források kiaknázása. A zsanai geotermikus hőenergia hasznosítása jelen tudunk szerint erre kiválóan alkalmas a térségben – nyilatkozta a helyettes államtitkár. A sajtó a megbeszélés elején vehetett részt a rendezvényen, a továbbiakban zártkörűen folytak az egyeztetések.
Kép-szöveg: Kovács Iván