(►) Az agrárpetíció kitöltését szorgalmazza a gazdakör elnöke
Gazdaság

(►) Az agrárpetíció kitöltését szorgalmazza a gazdakör elnöke

Kérjük, támogassa aláírásával a MAGOSZ és a NAK álláspontját, hogy ne kerüljenek kilátástalan helyzetbe a magyar gazdák, és ne árasszák el a lakosságot a kétes eredetű élelmiszerekkel – áll a két szervezet felhívásában. Indoklásuk szerint Brüsszel arra készül, hogy elvegye a területalapú támogatásokat a magyar gazdáktól. Elvennék azt a forrást, amely nem ajándék, hanem azért kapják a gazdák, hogy a szigorú uniós előírásokat betartva termeljenek. Ezzel tönkretennék a minőségi élelmiszereinket előállító gazdálkodóinkat, kétes minőségű import árukkal árasztanák el a hazai piacot és lakosságot, illetve veszélyeztetnék az élelmezésbiztonságot is.

Bagi Bence, a Halas és Környéke Gazdakör elnöke úgy gondolja, mindez nem csak a mezőgazdasági szektor problémája, ezért arra kér mindenkit, hogy töltse ki a petíciót.

„Az utolsó csepp a pohárban az volt, hogy az Európai Bizottság megpróbálja elvenni a gazdálkodóktól a területalapú és az állatjóléti támogatásokat. Ezeket a támogatási forrásokat a gazdálkodók a korábbi ciklusokban mindig megkapták. Tehát mindig tartalmazta ez a közös agrárpolitikai stratégia, a KAP-stratégia ezeket az intézkedéseket, ezeket a forrásokat a gazdálkodók az Európai Unió egész területén belül. Ehhez igazították már a termelésüket, a termesztésüket, és az árak is így alakultak ki a piacon, amihez mi már hozzászoktunk. Ez a fajta kettős mérce, amit az Európai Unió Bizottsága most jelenleg alkalmaz az Európai Unió területén élő gazdálkodókkal szemben, amit a harmadik országból érkező termékekkel szemben viszont megengednek, hogy ők ne feleljenek meg a szigorú növény egészségügyi előírásoknak, állatjóléti támogatások által előírt gyógyszeres kezeléseknek, illetve az ökológiai gazdálkodásnak. Ezekre náluk fittyet hányva jönnek be a harmadik országból érkező áruk, mint például Dél-amerikából. Gondoljunk csak itt a brazil csirkére, marhahúsra, tojásra, tejtermékekre, de nem kell messzire se nézni, az ukrán GMO-s gabonára, vagy esetleg a hamis mézre.

Ez a felhívás nemcsak a gazdálkodóknak szól. Tehát én úgy gondolom, hogy ebben mindannyian érintettek vagyunk, ugyanis ha eltűnnek a magyar termékek a polcokról, eltűnnek az Európai Unió területén belül előállított mezőgazdasági termékek, annak mindenki megissza a levét. Ugyanis mi itt az Európai Unió területén belül, ahogy már említettem, betartjuk ezeket a szigorú egészségügyi, illetve élelmezésbiztonsági előírásokat. És még egyszer szeretném hangsúlyozni, hogy ezeket a forrásokat, amiket a gazdálkodók kapnak, ezeket nem ingyen kapják. Tehát ők nagyon-nagyon szigorú előírásoknak felelnek meg azért, hogy ezekhez a támogatásokhoz hozzájussanak, és be tudják építeni a saját gazdálkodásukba, ezzel segítve, illetve versenyképessé téve őket, hogy megmaradjanak az EU-s piacon, illetve a világpiacon.

A legfontosabb pedig, amit kiemelnék, hogy a helyi termékek ne tűnjenek el, ugyanis szerintem Kiskunhalas és környékén is hozzászoktunk már, hogy itt a piacon mindig tudunk kapni helyi friss zöldséget, gyümölcsöt, húsárut, szezonális árukat, és ezek nem szabad, hogy eltűnjenek. Úgyhogy ezért indította el közösen a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a MAGOSZ ezt a petíciót, hogy megvédjük a magyar gazdálkodókat és megvédjük a magyar fogyasztókat és ezzel együtt az európai uniós gazdákat is.”

A MAGOSZ és a NAK által indított petíció a www.agrarpeticio.hu oldalon írható alá.