Döntöttek a szennyvíz ügyében
Az Országgyűlés a 2012 őszén fogadta el a hulladékgazdálkodásról szóló törvényt, amely felhatalmazást ad a halasi önkormányzat képviselő-testületének is, hogy rendeletben állapítsa meg „a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás ellátásának és igénybevételének” (a szemétszállítás) szabályait.
Ezért a helyi képviselő-testület a csütörtöki ülésen úgy döntött, hogy a nem csatornahálózatban összegyűjtött háztartási (a szippantott) szennyvíz feladatkörét külön rendeletben szabályozza a települési hulladék az utóbbira vonatkozó feladatellátást, egyúttal pedig állapítsa meg a hulladékgazdálkodási közszolgáltatással összefüggő kérdéseket. Többek között azt, hogy ki, hol és pontosan milyen tartalommal és milyen rend szerint végezze majd ezt, és persze azt is, hogy ezért mennyit kel fizetnie az ingatlantulajdonosoknak, akár lakásról, kertes házról vagy például üdülőről van szó.
Az előterjesztett javaslat szerint a szemétszállítás Halas belterületére vonatkozik majd, a külterületiek maguk kényszerülnek gondoskodni a háztartási szemét elszállításáról.
Pajor Kálmán – több pontatlanság, így például a 80 literes gyűjtők említésének hiánya mellett - a külterületiekről való gondoskodást is hiányolta a napirendről szóló vitában, hiszen éppen ők azok, akik gyakran önerőből nem képesek erre.
Hunyadi Péter a hulladékszigetek környékének rendezését kérte számon az előterjesztésen.
Gyovai István polgármester egyetértett vele, hogy az edényméretek itt és másutt is problémát okoznak, de ez korábbi döntések, uniós pályázati folyamatok következménye. A rendeletet végül nagy többséggel elfogadta a testület.
Közben a nem közművel összegyűjtött, azaz szippantással elszállított háztartási szennyvíz begyűjtésére vonatkozó közszolgáltatás is napirendje volt a csütörtöki képviselő-testületi ülésnek – és ezt szintén teljes egyetértéssel fogadták el. Miután az országgyűlés ezt a hulladéktípust különválasztotta a szilárd-kategóriástól, most a városnak is rendeletben kell szabályoznia ennek kezelését. Halas bár alkotott már ezügyben helyi „törvényt”, most rendelet-felülvizsgálati kötelezettsége van a folyékony háztartási szennyvíz begyűjtésével kapcsolatos közszolgáltatásról.
Csakhogy időközben Halas közmű-ellátottsága hatalmasat változott: jelenleg lényegében a város egész területére eljutott a csatornahálózat. Bár sokan még nem kötöttek rá, a szennyvíz zárt közműben való elszállítása megoldottá vált, így gyakorlatilag nincs szükség szippantásra – pár év alatt ez az iparág gyakorlatilag a kihalás szélére került. Így aztán tavaly november végén csupán egyetlen egy vállalkozó jelentkezett a folyékonyszennyvíz-elszállításra, de aztán az is visszalépett a szerződéskötés előtt. A városháza futott még néhány kört: több egyéni vállalkozót és gazdasági társaságot is megkeresett a feladatellátással kapcsolatban, de a mai feltételek mellett senki sem akar szippantós lenni.
A mostani szabályzás kitér az árakra is: normál állapotú szennyvíz esetén a lakosság 1400, az intézmények 1720, a vállalkozások 2200 forintot fizetnek köbméterenként. Az ürítési díj nehezen kezelhető szennyvíz esetén a lakosságnak 2300, az intézményeknek csaknem 3000, a vállalkozásoknak 4400 forint. Az alapdíj normálállapotú szennyvíz esetében a lakosságnak 319, cégeknek-intézményeknek 354 forint alkalmanként, míg nehezen kezelhető szennyvíz esetén e díjak 390, illetve 433 forintra változnak – és hozzájuk számíttatik még az áfa.