Három dohánytrafiknak kell költöznie
Gazdaság

Három dohánytrafiknak kell költöznie

Kiskunhalason három trafiknak is cuccolnia kell május végéig, vagy bezár, ebből kettő már korábban is költözni kényszerült. Május 30-tól tilos trafikot működtetni a benzinkutakon és a 2500 négyzetméternél nagyobb alapterületű üzlethelyiségekben - közölte a Nemzeti Adó-és Vámhivatal (NAV). A közlemény kitér arra is, hogy a 2500 négyzetméternél nagyobb alapterületű üzlethelyiségek esetén sem leválasztva, sem azok kiegészítő üzletsorán vagy parkolójában nem működhet trafik. Az adóhatóság emlékeztetett arra is, hogy nem nyitható trafik egy másik dohánybolt bejáratától a KRESZ szabályainak megfelelő gyalogosútvonalon számított 200 méter távolságon belül.

 
Országszerte több száz trafikos nézhet új hely után, túl jól ment az üzletük, ezért kitiltották őket a hipermarketekből és a benzinkutakról. A módosított Kormány-rendelet szerint tavaly júniustól a plázákban vagy benzinkutakon sem működhet dohánybolt, a változások értelmében ugyanis a 2500 négyzetméternél nagyobb alapterületű eladótérrel rendelkező üzletekben, valamint az üzemanyagtöltő állomásokon legfeljebb 2014. május 30-ig lehet dohánytermék-kiskereskedelmi tevékenységet folytatni.

doh1

Kiskunhalason három dohányboltot is érint a szigorítás: a Tesco-ban, a Shell benzinkút és a Vadkerti úti üzemanyagkút mellett működő trafikok üzemeltetőinek kell új helyet keresniük üzletük számára. A Tesco épületében üzemelő dohánytrafik egy évvel ezelőtt, éppen az alacsony forgalom miatt zárt be eredeti, Kossuth utcai helyén, hasonló okok miatt költözött a Shell kútra a dohány bolt is a néhány száz méterre lévő Széchenyi utcai korábbi helyéről. Őket ráadásul a költözés előtt egy fiatalkorú kiszolgálása miatt jó pár százezer forintra is megbüntették korábban és egy hónapra be is záratták az üzletet, amely közel egy milliós forgalomkiesést jelentett az üzletnek. A bezárás idejére a dolgozóknak nem volt munkájuk és úgy tűnik, most sem lesz, hiszen egyelőre nem tudni hol nyitják újra a dohányboltot. Az egyik nyugdíj előtt álló alkalmazottnak ráadásul mindössze két hónapja lenne hátra, hogy nyugdíjba vonulhasson, az asszony egyelőre nem tudja, hol fog magának másik munkát találni. Ennyi idősen nem hiszi, hogy bárhova is felvennék, hogy le tudja dolgozni az elegendő szolgálati időhöz szükséges hátra lévő két hónapot.

Az érintett vállalkozók javában keresik a lehetséges új bolthelyiséget, forgalmas helyszínt azonban nehéz lesz találniuk, ugyanis egy új szabály tovább nehezíti a dolgukat. Mostantól nem működhetnek dohányboltok egymás bejáratától számított 200 méteres sugarú körön belül. A már működő trafikokat ez a szigorítás azonban nem érinti.

doh2

Az engedélyezési eljárás szabályairól szóló kormányrendelet módosítását az aránytalan forgalomkülönbségekkel indokolták annak idején. A mérések szerint ugyanis 6300 dohányboltból, a hipermarketekben, plázákban, benzinkutakon működő 200 dohánybolt a piaci forgalom 17 százalékát lefölözte. Ezzel szemben 2500 trafik a megélhetés határán van.

Egy másik korábbi elképzelés szerint száműzték volna a dohányboltokat az oktatási intézmények, a gyermek-egészségügyi intézmények és a gyógyszertárak környékéről is. Ezzel lényegében alig maradt volna olyan dohánytrafik Kiskunhalason, amely az eredeti nyitási helyén megfelelt volna a törvényi előírásoknak. Így például költöznie kellett volna a Kossuth utcán a másik nemzeti dohányboltnak, vagy a református gimnázium mögött és a főtéren, a Bercsényi utcán, illetve a Szász Károly utcán üzemelő dohánytrafikoknak is.

A szigorúbb szabályozás érdekében voltak, akik népszavazási kezdeményezéssel is fordultak az Országos Választási Bizottsághoz (OVB), melyben egy sikeres referendum esetén kötelezték volna az Országgyűlést egy olyan törvény megalkotására, mely előírja: dohányterméket forgalmazó üzlet ne működhessen olyan oktatási és egészségügyi intézmény hatszáz méteres körzetén belül, amelyben 18 évnél fiatalabbakat oktatnak, illetve ellátnak. Az OVB azonban július végén elutasította a kezdeményezést, ugyanis nem tartotta egyértelműnek, a hatszáz métert honnan kellene számolni: az épület bejáratától, annak kerítésétől, és légvonalban vagy az utcák járdáin mérve.

A dohánykereskedőket összefogó szakmai szövetség képviselői szerint viszont értelmetlen lenne egy ilyen törvénymódosítás, hiszen az utcán a gyerekek és a fiatalok akkor is elmennek a dohányboltok előtt, ha az messzebb van száz méternél az oktatási intézményüktől, azaz nem ezen múlik, hogy sikerül-e távol tartani őket a cigarettától.

Kép-szöveg: Pozsgai Ákos