Indul a térség ivóvízminőség-javítása
Gazdaság

Indul a térség ivóvízminőség-javítása

Helyükre kerültek a pecsétek és az aláírások – április 23-án a kiskunhalasi városháza dísztermében aláírták a Kiskunhalas Ivóvízminőség-javító Projekt kivitelezői szerződéseit, így már nincs akadálya annak, hogy elinduljon Kiskunhalason és térségében az ivóvízminőség javító program.


14 település fogott össze az előírásoknak megfelelő minőségű víz érdekében. A programban Kelebia, Tompa, Csikéria-Bácsszőlős, Kisszállás-Kisszállás-Újfalu, Kéleshalom, Kunfehértó, Rém, Borota, Kiskunhalas, Harkakötöny, Bodoglár-Tajó, Jásszentlászló és Móricgát vesz részt. Az érintett települések már évek óta készültek erre a pillanatra.

- Évtizedek óta nem történt ilyen nagyságrendű beruházás sem Halas, sem a térség életében a „víz-szférában” – nyilatkozta az aláírásokat követően Gyovai István halasi polgármester, a „Mindennapi vizünk” Ivóvízminőség-javító Önkormányzati Társulás elnöke.

A térség legtöbb településén nem felelt meg a víz minősége az Európai Unió előírásainak ezért vált sürgetővé a fejlesztés. – Sajnos a közbeszerzési eljárások sokáig tartottak, de várhatóan 2015. közepére, őszére be tudjuk fejezni a programot – nyilatkozta Balássy Adrienn projektmenedzser.

A kivitelezői szerződés aláírásán polgármesterek is részt vettek. Harkakötönyben a víz magas arzéntartalma adta fel a leckét. - Itt jelenleg konténeres víztisztító berendezés segítségével biztosítják a megfelelő minőségű ivóvizet, ám sokkal kényelmesebb lesz, ha majd a csapokból is jó víz jön – mondta Brassó Imre Albert a település polgármestere.

vizesek 07

A 3 milliárd 144 millió 171 ezer forint elszámolható összköltségű Kiskunhalasi Ivóvízminőség-javító programra (KEOP-1.3.0/09-11-2011-0028) a „Mindennapi vizünk” Ivóvízminőség-javító Önkormányzati Társulás több mint 2 milliárd 735 millió forint támogatást kap. Ennek 85%-a az Európai Kohéziós Alapból, 15 %-a pedig a Magyar Köztársaság költségvetéséből érkezik. A program az Új Széchenyi Terv Környezet és Energia Operatív Program keretében valósul meg.

- Az EU szabványoknak megfelelő víz előállítása a cél. A beruházás során a kutaknál, a kitermelt víznél megoldjuk a tisztítási technológiát és az arzénmentesítést, de a jó minőségű víz érdekében az ellátórendszerek is fejlesztésre kerülnek – nyilatkozta a kivitelezők előtt álló feladatokról Varga Antal a Duna Aszfalt Kft. ügyvezetője.

Most, hogy megvan a szerződés elindulnak a terepen a felmérési munkák, a tervezések és az engedélyek beszerzése, majd a tényleges kivitelezés. A halasi székhelyű Vizépszolg Kft-nek bőven lesz feladata. – Örülünk ennek a munkának, a dolgozóink pedig annak, hogy itt a környéken kaptunk feladatot. A konzorciumi felosztásból nagy részt kaptunk, így ránk vár az épületek építése, a technológiai kiszolgáló létesítmények, így a víztároló medencék kialakítása, a kútfúrások, a halasi kertvárosba tervezett víztorony, valamint a hálózat- rekonstrukció és tisztítás is – sorolta a teendőket Varga István a Vízépszolg Kft. ügyvezetője.

A helyszínen készült képeink IDE kattintva érhetők el.

Szöveg: Fehér Ereika
Fotó: Szűcs Károly