Lezárul a térség legnagyobb „vizes” programja
Gazdaság

Lezárul a térség legnagyobb „vizes” programja

Most már kiskunhalas és térsége is elmondhatja magáról, hogy az Európai Uniós elvárásoknak megfelelő ivóvízhez jut a lakosság. Az elmúlt évtizedek legnagyobb vizes beruházása ér véget.

A cél érdekében 14 település fogott össze. A beruházásra önkormányzati társulást alakított Bácsszőlős, Borota, Csikéria, Harkakötöny, Jászszentlászló, Kelebia, Kéleshalom, Kiskunhalas, Kiskunmajsa, Kisszállás, Kunfehértó, Móricgát, Rém és Tompa. Ezeken a helyeken mindenhol valamilyen határérték feletti komponens volt a szolgáltatott vízben. Főként az arzén, vas, mangán és ammónium tartalom tért el az előírt értékektől. Amíg tartott az ivóvízminőség javítás a települések többségén először zacskós vizet kapott a lakosság, majd konténeres víztisztító berendezéseket használtak, míg máshol nyers víz folyt a csapokból – így a települések lakói figyelemmel kísérték és várták a beruházás megvalósulását.Sok éves várakozás, előkészítő és engedélyeztetési munka után 2014 áprilisában írták alá a kivitelezőkkel a szerződést és indulhatott a munka. A Duna Aszfalt Kft., a Kristály Kft. és a Vízépszolg ’94 Kft. alkotta konzorcium kapta a megbízást.

A beruházás keretében többek között kutakat fúrtak, új vezetékeket építettek, hálózatot tisztítottak, új technológiákat szereltek be, kezelőépületeket építettek vagy újítottak fel. Harkakötönyben és Kiskunhalason még új víztorony építése is szükségessé vált – ezek voltak a beruházás leglátványosabb mozzanatai.

A települések nagyságával arányosan Kiskunhalasra esett a legtöbb megoldandó feladat. Új kutakat hoztak létre, új víztechnológiát szereltek be, megújultak a kezelőépületek, sőt egy teljesen új is épült. Új víztorony kapott helyet a Kertvárosban. A Kertvárosi iskola és a társasházak között épült fel az új halasi víztorony. 500 ezer liter vizet tud tárolni és 43 méter magas. A torony felállítása volt a beruházás leglátványosabb mozzanata, de a hálózat felújítás és a hálózat tisztítása sem marad ki a programból. Új vezetékek kiépítésére is lehetőség nyílt. A Vadkerti úttal kezdték az új vezetékek fektetését, de például a Bimbó utcában is elkészült a 350 méter hosszú gerincvezeték csere, és a Szegedi úton is ilyen munkálatok folytak. Itt 360 méternyi szakaszt érintettek a beruházás. Az ivóvízminőség javító beruházás csakúgy, mint a többi településen, itt is türelmet igényelt a lakosságtól, hiszen amíg tartottak a korszerűsítési munkálatok a lakosság egy része nyers vizet kapott.

Az ünnepélyes projektzárót november 25-én tartják Kiskunhalason.A 3 milliárd 121 millió 627 ezer 850 forint elszámolható összköltségű Kiskunhalasi Ivóvízminőség-javító programra (KEOP-1.3.0/09-11-2011-0028) a „Mindennapi vizünk” Ivóvízminőség-javító Önkormányzati Társulás  2 milliárd 716 millió 105 ezer 698 forint támogatást kapott. Ennek 85%-a az Európai kohéziós Alapból, 15 %-a pedig Magyarország költségvetéséből származik. A program a Környezet és Energia Operatív Program keretében valósul meg.
Szöveg: Fehér Erika
Fotó: Pozsgai Ákos