Mától indultak az uniós pályázatok
Csütörtöktől pályázhatnak a mikro-, kis- és középvállalkozások a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében meghirdetett, kapacitásbővítést, illetve a termelési kapacitás bővítését támogató pályázatokra. A két felhívás kiemelkedően magas, 85 milliárd forint értékben nyújt vissza nem térítendő támogatásokat a kis- és középvállalkozások számára, a legtöbb esetben 50 százalékos támogatási arány mellett.
Farkas Dániel alpolgármester arra biztatja a halasi vállalkozókat, hogy bátran pályázzanak, a korábbiaknál egyszerűbb lett a pályázati rendszer. Az önkormányzat igyekszik segíteni a vállalkozásokat a szükséges engedélyek, adminisztrációs folyamatok gyorsításával.
Mától pályázhatnak a mikro-, kis- és középvállalkozások a GINOP keretében a kapacitásbővítésre, illetve a termelési kapacitás bővítésére meghirdetett összesen 85 milliárd forintos támogatási keretösszegre. Az előbbi kiírás esetében 50 és 500 millió, utóbbinál pedig 5 és 50 millió forint között nyerhető el vissza nem térítendő állami hozzájárulás. Eszerint a legtöbb esetben lehetséges maximum 50 százalékos támogatási arány mellett legfeljebb 1 milliárd forint értékű beruházásokat támogatnak pályázatonként. Az összeg elsősorban meglévő telephelyek fejlesztésére, gépbeszerzésre és a közvetlenül az ezekhez kapcsolódó ingatlanfejlesztésre fordítható.
Farkas Dániel, Kiskunhalas alpolgármestere szerint van kellő erő a halasi vállalkozásokban ahhoz, hogy elinduljanak a pályázatokon. – Fontos, hogy a már meglévő halasi vállalkozásokat hozzuk olyan helyzetbe, hogy fejleszteni tudják technológiájukat, a meglévő kapacitásukat, ezzel pedig további munkahelyeket teremthessenek Kiskunhalason – fogalmazott a városvezető, aki komoly jelentőségűnek nevezte a hazai kis- és középvállalkozások számára most megnyíló pénzügyi forrásokat, amelyre hosszú évek óta nem volt példa.– Ha csak minden harmadik vállalkozás tudná egy fővel bővíteni a foglalkoztatottai létszámát a sikeres pályázatoknak köszönhetően, akár 150 új munkahelyet is lehetne teremteni a városban – mondta az alpolgármester, hozzátéve, hogy a helyi vállalkozóktól nem kell tartani, hogy egyik-napról a másikra áttelepítik cégüket egy számukra kedvezőbb országba.
A pályázatok kifejezetten a feldolgozóipar vállalatait kívánják támogatni, ami a textilipartól az autógyártásig több ezer vállalkozásnak biztosít jelentős forrásokat. Bár a két pályázat a gépbeszerzésre fókuszál, kiemelendő, hogy mindez nem ösztönzi a humán munkaerő gépekkel történő kiváltását, mivel a nyerteseknek minimum a pályázat kétéves időtartamára létszámtartási kötelezettséget kell vállalniuk, továbbá legalább 5 százalékkal növelniük kell személyi jellegű kiadásaikat.
A fentiek mellett további kötelezettségek is járulnak a támogatáshoz – köztük az árbevétel növekedésének kötelme –, ami fokozza a vissza nem térítendő támogatások hatékony felhasználását. A most induló pályázati rendszer a technikai újítások révén jelentősen egyszerűsödött. A pályázók által nyújtandó adatok száma például a korábbi 600 adatmezőről a felére csökkent. A gyakran nehézkesen kezelhető kitöltő programok helyett idén a pályázók már a FAIR elnevezésű új, teljesen online rendszerben intézhetnek minden adminisztratív feladatot.
A várakozások szerint a pályázat lebonyolítása is jóval hatékonyabb lesz a korábbinál. Bevezették továbbá az egyszeri adatbekérés elvét, ami azt jelenti, hogy ha a támogatások kezelésében érintett szervezet a pályázótól, kedvezményezettől egy bizonyos adatot egyszer már bekért, akkor azt az adott projekt kezelésében érintett más szervezet már nem kérheti be, hanem a monitoring rendszerből kell lekérdeznie. Biztosították az e-aláírásos hitelesítést is a kedvezményezettek számára, továbbá a teljes pályázati folyamat elektronikus lett, így akár munkaidőn kívül is tudnak adminisztrálni a kedvezményezettek.
Pozsgai Ákos