
Nagy munka volt – lezárult az ivóvízminőség-javító program
Hihetetlen vállalkozás, óriási munka volt, de megérte – mondta beszédében Fülöp Róbert a „Mindennapi vizünk”Ivóvízminőség-javító Társulás elnöke. – Köszönöm mindenki munkáját és igyák bátran a térség egészséges ivóvizét – fűzte hozzá.
A programban részt vevő települések vezetőinek és a kivitelezők jelenlétében a Csipke Hotel konferenciatermében tartották az ivóvízminőség-javtó program ünnepélyes projektzáróját. Köszöntőjében Bányai Gábor a térség országgyűlési képviselője gratulált a településeknek az összefogásért.
Az ünnepség egyik érdekes mozzanata volt, amikor minden résztvevő kapott egy jelképes szalagot a nagyszabású program emlékére.
Az elmúlt évtizedek legnagyobb vizes beruházása zárul. A cél érdekében 14 település fogott össze. Ezeken a helyeken mindenhol valamilyen határérték feletti komponens volt a szolgáltatott vízben. Főként az arzén, vas, mangán és ammónium tartalom tért el az előírt értékektől.

Bácsszőlősön Csikériával közösen, kistérségi rendszerben valósult meg a beruházás. A víztisztító technológia kiépítése a meglévő Csikériai vízmű telepen valósult meg. A két település vízellátó rendszerének összekötését távvezetékkel oldották meg.
Borotán két olyan útszakasz is volt, ahol gondot okozott a pangó víz, most ez is megoldásra került. A program a vízhálózat 20 százalékán, a legproblémásabb helyeken nyújtott segítséget. Harkakötönyben az ivóvíz vezeték hálózat 10 százaléka lett kicserélve. Ez az Árpád utcai közel 600 méteres fővezeték cseréjét jelentette.
Jászszentlászló a beruházás keretében új víztisztító technológiát kapott, mely a meglévő vízmű telepen valósult meg. Eddig itt nem működött víztisztító-technológia.
Kelebián többek között kibővítették a víztisztító technológiai kezelőépületet, valamint az iszapkezelésre is gondoltak, így felújították az ülepítő medencét. Kéleshalmán épült egy 11 köbméteres ülepítő, valamint egy 6 köbméteres új szikkasztó medence. Kisszállás és Kisszállás – Újfalu között távvezetékkel építették ki az összekötést Az ott élő 35 családnak, vagyis mintegy 150 embernek jelent jelentős változást a beruházás. Itt volt ugyan egy kút ám nem volt megoldva az innen kikerülő víz tisztítása.
Bodogláron a meglévő vízmű telepen alakították ki az új technológiát és a kezelőépület is a kor követelményeinek megfelelő kialakítást kapott.Kunfehértó a program során lényegében kapott egy új vízmű telepet a tóhoz vezető út mentén. Móricgát új víztisztító technológiát kapott és egy új 200 méter talpmélységű mélyfúrású kutat. Rémen a beruházás során többek között egy új 60 négyzetméteres kezelőépületet építettek. Tompán egyebek mellett a víztorony felújítása szerepelt a programban, de a hálózat rekonstrukció sem maradt el.
A 3.121.627.850 forint elszámolható összköltségű Kiskunhalasi Ivóvízminőség-javító programra (KEOP-1.3.0/09-11-2011-0028) a „Mindennapi vizünk” Ivóvízminőség-javító Önkormányzati Társulás 2.716.105.698 forint, támogatást kapott. Ennek 85%-a az Európai kohéziós Alapból, 15 %-a pedig Magyarország költségvetéséből származik. A program a Környezet és Energia Operatív Program keretében valósult meg.
További képeinket ITT tekinthetik meg az eseményről.
Szöveg: Fehér Erika
Fotó: Pozsgai Ákos