(►) Alakzatban vonultak be a szállító század veteránjai (galéria)
Közélet

(►) Alakzatban vonultak be a szállító század veteránjai (galéria)

Május 16-án, több évtized után találkoztak az egykori Határőrség Kiskunhalasi Kerületének szállítószázados katonái és közalkalmazottjai. Jó százan érkeztek a nagy találkozásra, a ma rendőrségi telephelyként működő bázisra. A volt határőrök koszorúztak és emlékeztek a sorkatonai évekre. A találkozón főtisztek, tisztek, tiszthelyettesek, egykori sorállományú határőrök vettek részt és abban az időben polgári alkalmazottként dolgozók. A rendezvény ebéddel, baráti beszélgetéssel zárult.

Vagy két emberöltő után találkoztak a sorkatonai szolgálatukat a halasi határőr kerületnél töltő szállítószázadosok. Előfordult olyan érkezők, akik a múlt század hatvanas éveiben töltötték 3 éves kötelező sorkatonai szolgálatukat. A vélemények egyöntetűen alakultak, az-az a jelenlévők ma már nem bánják, hogy az életükből több év katonáskodás telt el, még azzal együtt sem, hogy akkoron ez nem volt népszerű.

Nagypál Ferenc szervező

Az eseményt Nagypál Ferenc szervezte, aki polgári alkalmazottként dolgozott a szállítási területen. Maga is meglepődött, hogy ilyen sokan elfogadták a meghívást. Mint mondta a csapat összegyűjtése egy akkori szokás lenyomata alapján történt. Az úgynevezett leszerelő kapcákon szereplő nevek és címek alapján indult el felkutatni a szállítószázad egykori állományát. Az eredmény pedig több, mint száz régi harcostárs emlékezetes találkozója lett pénteken.

Koszorúzás tiszteletadással az határőr hősök emlékhelyénél

Kenéz Sándor nyugállományú határőr ezredes, a 90-es években törzsfőnökként (kerületparancsnok-helyettes) tevékenykedett, a megelőző évtizedekben pedig felderítői területen töltött be vezető beosztásokat. Azt mondta, hogy a szállító század nagyon fontos szerepet játszott a kerület életében. A több száz jármű vezetése, karbantartása, alkatrészutánpótlása és az azokhoz kapcsolódó képzések tartoztak hozzájuk. A kerület 22 őrsén és a törzsbázison is rendkívül hasznos munkát folytattak, nagy felelősséggel.

Becsei Endre nyugállományú határőr őrnagy, egykori szállító századparancsnok

A találkozón katonás rendben, alakzatban vonultak be az egykori laktanyába, ma rendőrségi bázisra a volt határőrök. Megkoszorúzták a hősi halottak emlékművét. A koszorút, virágot Erdélyi György egykori útlevélkezelő, Nagypál Ferenc szervező, Becsei Endre nyugállományú őrnagy, egykori szállító századparancsnok és Árvai Ferenc nyugállományú dandártábornok, az utolsó kerületparancsnok helyezték el az emlékműnél. Aztán bejárták a vendégek a bázis minden zeg-zugát és emlékeztek.

Előkerültek azok a bizonyos kapcák is. Az egykori határőrök nézegették a leszerelő zászlókat , a fotótablókat és persze anekdotáztak. Balogh Zoltán például 1979 és 1981 között sorkatonáskodott a halasi határőr kerület szállító századánál, akit az akkori napi életről kérdeztünk. Mint mondta nehéz volt otthon hagyni a feleséget, de ma már nem bánja a katonáskodást, mert tartást, rendszeretetet adott. Őrsön és a kerületnél is szállító feladatokat látott el, de ha menni kellett a határra zárni, akkor a riadócsoport tagjaként járőrfeladatokat is ellátott.

Az egyik határőr tablókép fényképmásolata

Erdélyi Györgyöt az oldtimer találkozókról ismerik Kiskunhalason, a farmotoros Ikarus buszok gyűjtője, kedvelőjeként. Gyuri sorkatonaként útlevélkezelő volt, de erős kötelékek fűzték a szállítószázadhoz. A mai napig szíve csücske a határőrség és szinte minden rendezvényre, találkozóra elmegy, saját különleges egyenruhában, amit gyermekeitől kapott ajándékba. A találkozó a Fráter Sándor, egykori pénzügyi-anyagi főnök által alapította múzeum meglátogatásával, majd ebéddel és baráti beszélgetéssel zárult. 

Örültek egymásnak az egykori határőrök

Kép-szöveg-videó: Kovács Iván