Kiskunhalas méltósággal ünnepelt
Közélet

Kiskunhalas méltósággal ünnepelt

- A kommunizmus hánykolódó hajója 1956. októberében kapta meg az első léket – fogalmazott emlékbeszédében Zétényi Zsolt jogász a forradalom és szabadságharc hatvanadik évfordulója alkalmából rendezett városi ünnepségen. A színvonalas műsorukban a Szilády Áron Református Gimnázium diákjai egy korabeli történet alapján idézték fel a hat évtizeddel ezelőtti eseményeket. A főtéri kopjafa koszorúzása után a katolikus temetőben, Nagy Szeder István sírjánál emlékeztek Kiskunhalas megmentőjére.

 

Az 1956-os forradalom és szabadságharc hatvanadik évfordulója tiszteletére az országzászló emlékműnél felvonták a forradalmi lobogót, majd a megemlékezők átvonultak a moziba, a városi ünnepség helyszínére. Idén Zétényi Zsolt jogász, az első szabadon választott országgyűlés tagja mondott emlékbeszédet. – Nagy nap ez, emlékezetes, felemelő és egyben szomorú is, egy szomorú korszak utáni robbanás volt 1956 – fogalmazott a szónok. Hozzátette: a kommunizmus hánykolódó hajója itt kapta meg az első léket. Megemlékezett Nagy Szeder Istvánról is, aki Kiskunhalason megkísérelte a kör négyszögesítését.

Az utóbbi évek egyik legszínvonalasabb és legemlékezetesebb műsorát adták a Szilády Áron Református Gimnázium diákjai. Minden dramaturgiai eszközt bevetve, egy korabeli történettel idézték meg a hat évtizeddel ezelőtti forradalom legfontosabb pillanatait.

A Szózat közös eléneklése után a halasi sortűz két áldozatának emlékére állított főtéri kopjafánál helyezték el a kegyelet, megemlékezés virágait a politikai szervezetek, civil közösségek, iskolák, intézmények képviselői, magánszemélyek.

A városi ünnepség zárásaként a katolikus temetőben, Nagy Szeder István sírjánál Pajor Kálmán, az 56-os Emlékbizottság elnöke emlékezett meg a kiváló mérnökről, helytörténészről, politikusról, akit 1956-os tevékenysége miatt Kiskunhalas megmentőjeként is emlegetnek.


Jáger Levente

Fotók: Anda Péter