
2020 tavaszán szólalhat meg a felújított orgona
A mozgalmas, látványos munkafolyamatok után újabb fázisához érkezett a kiskunhalasi református templom orgonájának felújítása. Több nagyméretű elemet már visszaszállítottak eredeti helyére, a restaurálást végző vállalkozótól pedig megtudtuk, minden az előre eltervezett ütemben halad, így a határidőre biztosan készen lesznek.
- Büszkék lehetnek a halasi emberek az orgonájukra, amit egy pesti orgonaépítő mester készített még 1848-ban. Nagyon ráfért már a felújítás, hiszen az alkatrészei elöregedtek az évszázadok során. A munkálatok megfelelő ütemben haladnak, nagyon sok feladatuk van a restaurálást végző cég munkatársainak. Jó látni, hogy a gondos kezek alatt milyen változáson megy keresztül ez a grandiózus méretű hangszer – fejtette ki Hajdók Judit orgonaművész, a felújítás műszaki ellenőre.

Hajdók Judit orgonaművész mindent alaposa szemügyre vesz
A folyamat összesen közel két évet vesz igénybe, ez idő alatt valamennyi elemet kicserélnek vagy visszaállítanak eredeti minőségűre.
- Küllemben és hangban is nagy változást tapasztalhatnak majd azok, akik ismerték a régi hangszert. Az utóbbi időben az elhasználódott sípok miatt hamis volt az egész, a felújítás után azonban minden úgy szólal majd meg, ahogyan az a kottákban le van írva. Arra törekszünk, hogy az eredeti, 1848-as hangminőségben szóljon majd újra a kiskunhalasi orgona – árulta el Varga László vállalkozó.

Helyére kerül egy, már felújított hangszerelem
A helyi református közösség már nagyon várja, hogy újra hallhassák szeretett orgonájuk hangját.
- Korábban úgy számoltuk, hogy talán már idén karácsonykor hallhatjuk majd az orgona hangját, később azonban kiderült, hogy nagyjából 6000 munkaórát vesz igénybe a teljes restaurálás, ezért ha reálisan belegondolunk, valamikor jövőre, talán 2020 tavaszán lesz olyan állapotban a hangszer, hogy játszani is lehessen rajta az istentiszteleteken – mondta Édes Árpád református lelkész.