56 hősei Gál Mihály portrékon a Csipkeházban (galéria)
Közélet

56 hősei Gál Mihály portrékon a Csipkeházban (galéria)

13 nap, 13 arc címmel nyílt Gál Mihály képkiállítás a Csipkeházban október 21-én, amit irodalmi műsorral egészített ki a Pásztortűz Egyesület rendezvényén. Közel félszázan jelentek meg az eseményen, ahol még élő szemtanú emlékezett a halasi 56-os sortűzről. A rendezvényt a szervező egyesület elnöke, Végső István nyitotta meg, aki az 56-os történelmi hátteret helyi tényekkel egészítette ki beszédében. (címképen Gál Mihály harckocsit ábrázoló alkotása előtt))

56-os forradalmat idéző portré tárlatot rendezett a Pásztortűz Egyesület hétfőn délután a Csipkeházban. Gál Mihály amatőr festő 56-os hősöket ábrázoló kiállításának célját és tartalmát egy nyitó tájékoztatón kínálták a közönségnek, amelyen a következők álltak. Ezrek, százezrek, milliók álltak ki a magyar szabadság mellett. Az 1956-os forradalom sem Kiskunhalason, sem Magyarországon nem „egyszemélyes" forradalom volt.

Végső István történész főszervező nyitotta meg a tárlatot

Az információs anyag így folytatódott. Nők, férfiak, idősek, fiatalok, munkások, földművesek, tanárok, diákok, papok, ateisták, vasutasok, mérnökök, kisgazdák, fővárosiak, vidékiek stb. egyaránt a magyar forradalom mellé álltak 1956-ban. Voltak, akik harcokban estek el, vagy sortűz áldozatai lettek, vagy kivégezték őket. Mások emigráció vonultak, többeket börtönbe zártak.

Gál Mihály, a kiállítás alkotója

Kiállításunk célja, hogy bemutassuk, hogy mennyire sokféle ember állt az 1956-os magyar ügy mellé annak idején. Kiskunhalason sem csupán egy emberről szólt a forradalom. Az 1956-os forradalom és szabadságharc 13 napig tartott. Mi csupán 13 személyt választottunk ki. Ám az ő rövid életrajzaik is jól mutatják mennyire összetett volt a forradalmárok embertömege. Az egész magyar társadalmat érintette a forradalmi eszme 1956-ban.

A Gózon István Irodalmi Kör előadása közben

Gál Mihály festőművész pasztelljei és az 1956-os hősökről készült fotók segítenek elmélyíteni tudásunkat, érzelmeinket a 20. századi magyar történelem egyik legfontosabb eseménye kapcsán – zárult a Pásztortűz Egyesület, Pásztortűz '56-os csoportjának írása a kiállítás nyitó tájékoztatóján.

Közönség a kiállított portrék előterében

A rendezvényen a megnyitót követően a Gózon István Irodalmi Kör műsorát tekinthette meg a közönség. Fekete Zsuzsa, Németh Kornélia, Molnár Erzsébet, Monda Margit és Pásztor Gergely verseket olvastak fel. Németh János személyes élményeket osztott Gyöngyösi Papp Ida 56-os áldozattal kapcsolatban a nézőkkel.

A tárlat egyik nézője a korabeli fénykép portrék előtt

A megnyitó végén a kiállítás alkotója, Gál Mihály amatőr festő mondta el festményeivel kapcsolatban az alkotás közbeni élményeit. Az 56-os hősök portréit korabeli fotók alapján festette meg, miközben édesapja kortörténeti elbeszélései jutottak eszébe. A rendezvény szerény fogadással zárult.

Kép-szöveg: Kovács Iván