A halasi csatára és az aradi vértanúkra emlékeztünk (galériák)
Közélet

A halasi csatára és az aradi vértanúkra emlékeztünk (galériák)

Péntek késő délután Kiskunhalason az emlékezésé volt. Először a Búsuló kuruc szobornál az 1703-as halasi csata hőseinek, majd a Sétáló utcában és a Thorma János Múzeumban a kivégzett aradi tizenhárom emléke előtt tisztelegtek.

1703. október 5-én Kiskunhalas határában véres ütközet zajlott le. Deák Ferenc ezredes kapitány kuruc és Johann Franz Kyba cseh-osztrák ezredes rác seregei között. A kibontakozó Rákóczi szabadságharcnak ez volt az egyik legtöbb emberáldozatot követelő alföldi csatája. A meglepett kuruc hadból 234 fő halt meg a harctéren. A tiszteletükre emeltette a város 203 évvel később a Búsuló kuruc szobrot. Ott emlékeztek meg az ütközet hőseiről pénteken délután. Műsort adtak a Szilády Áron Református Gimnázium diákjai, beszédet mondott Palásti Károly történelemtanár.

Az 1849. október 6-án kivégzett 13 aradi vértanúról a városi megemlékezés a Sétáló utcában volt. A bank falán lévő emléktábla előtt a Kertvárosi Általános Iskola diákjai adtak műsort, majd a megjelentek elhelyezték a kegyelet virágait, koszorúit. Ezt követően az emlékezők átsétáltak a Thorma János Múzeumba, ahol a névadó monumentális festménye előtt a Halas Concert Band alkalmi formációja adta elő Balázs Árpád: Régi magyar táncok Gömörből című darabját. Az Aradi vértanúk című festmény elé helyezték el a résztvevők a koszorúkat, virágokat. Október 6-án, 15 órától ünnepi megemlékezés helyszíne lesz a múzeum, ahol beszédet mond dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter.