A honvéd hősökre emlékeztek
Közélet

A honvéd hősökre emlékeztek

A magyar honvédsereg 172 évvel ezelőtt, 1849. május 21-én, a tavaszi hadjárat csúcspontjaként visszavette a megszálló osztrák hadseregtől Buda várát. Ennek emlékére 1992-től a kormány határozata alapján ez a nap a Magyar Honvédelem Napja. A Felsővárosi Általános Iskola diákjai ma délelőtt Gábor Áron szobránál tartottak ünnepséget a honvédek tiszteletére.

A Felsővárosi Általános Iskola mellett található Gábor Áron szobra, itt gyűltek össze az ünneplők, hogy megemlékezzenek a honvéd hősökről.

Rekedt-Nagyné Forczek Leona az intézmény vezetője mondott ünnepi beszédet. Mint felidézte, 172 esztendővel ezelőtt május 16-án reggel szólaltak meg a magyar sereg ostromágyúi Buda váránál. Egész nap lőtték a falakat, így a várfal nyugati és délnyugati részén, a Fejérvári kapu környékén hatalmas rések keletkeztek. 17-én virradóra az I. és a III. hadtest, valamint Kmetty hadosztálya általános támadásra indult, de a még túl magasan levő résen át a honvédek nem tudtak behatolni a várba. A magyar nehéz ütegek tovább folytatták a várfal lövését. A döntő roham május 21-én hajnalban kezdődött. Legelőször az I. hadtest csapatai jutottak be a várba hajnali négy óra körül. Reggel hét órára az utolsó császári csapatok is letették a fegyvert. A május 4. és 21. közötti ostrom alatt az osztrák hadsereg négy elsőrendű hadosztályát veszítette el, 710 katona elesett, 4200 fő, köztük 113 tiszt hadifogságba került. A kétségtelenül jelentős - nagyságrendileg az ozorai diadalhoz mérhető - győzelmet hozó harc 370 magyar honvéd életét követelte, és 670-en sebesültek meg.

A nemzet fővárosának visszafoglalásával a honvédek bizonyították rátermettségüket, hősiességüket és elhivatottságukat, aminek köszönhetően Buda várán ma is magyar zászló lobog, jelképezve Magyarország függetlenségét- tette hozzá az igazgató.

A Honvédelem Napja nemcsak a múltról, hanem a jövőről és a gyermekeinknek átadni kívánt olyan értékekről is szól, mint az összetartozás, a bajtársiasság és a hazaszeretet.

Az önkormányzat nevében Kuris István László alpolgármester helyezett el koszorút az emlékműnél. Az ünnepségen a Kuruc Vitézek Nyugállományú Egyesület, és a Pásztortűz Egyesület tagjai mellett a Dékáni Árpád Technikum diákjai is lerótták tiszteletüket a honvéd hősök emléke előtt.