A kuláküldözés áldozataira emlékezett Kiskunhalas (galéria)
Közélet

A kuláküldözés áldozataira emlékezett Kiskunhalas (galéria)

A kuláküldözés áldozatainak emléke előtt adózott Kiskunhalas. Pénteken délután, a Thorma János Múzeumban rendezett városi megemlékezésen Bagi Bence, a Halas és Környéke Gazdakör elnöke beszélt, majd az Erdélyi Csillagok Irodalmi Egyesület rövid műsorát hallgathatták meg az érdeklődők. A rendezvény második felében a résztvevők elhelyezték a koszorúikat, virágaikat a Városháza falán lévő emléktáblánál.

Az Országgyűlés 2012-ben nyilvánította június 29-ét a kuláküldözés idején tönkretett magyar gazdák emléknapjává. Kiskunhalason, a Halasi Városmenedzser Kft. szervezésében volt megemlékezés a Thorma János Múzeumban. A Himnuszt követően Bagi Bence, a Halas és Környéke Gazdakör elnöke mondott beszédet. -  A kulákok megrendszabályozásának, túladóztatásának, vegzálásának és megbüntetésének nem volt gazdasági észszerűsége vagy elfogadható jogi indoka, pusztán politikai, „osztályharcos” szempontokat követett. A parasztság a magyar kultúra őrzője volt. Táncainkat, dalainkat, a magyar nyelvet mentették meg a történelmünk virágzó és viharos évszázadai során. Az üldözésükkel gyökereinket, identitásunkat pusztították- fogalmazott a szónok.

- A kiskunhalasi Városháza épületének múzeum felőli szárnya a második világháborút követően szűk 10 évig volt az akkori belügyminisztériumi egységek központja. Működött itt rendőrség, bíróság és börtön egyaránt. De az emlékezés nyelvére lefordítva ez nem jelentett mást, mint sokak megkínzásának és életük megnyomorításának helyszínét. A Városháza utcában ő rájuk emlékezhetünk ma délután, s minden évben legalább egyszer, méltóképpen helyezhetjük el a megemlékezés virágait és mécseseit- zárta gondolatait Bagi Bence.

A megemlékezésen az Erdélyi Csillagok Irodalmi Egyesület képviseletében Buknicz Nikolett, Geiger Gréta, valamint Ledenszki Boglárka adott rövid műsort. -  A mai kor embere nem alhat el, mindent meg kell tennie, hogy ezek soha többé ne fordulhassanak elő. Emlékezzünk, viszont soha nem feledjük el azoknak az embereknek talán nem is nevezhető személyeket, akik ezeket a szörnyűségeket eltervezték, végrehajtották. Jóvá tenni azt a sok rosszat és igazságtalanságot, ami akkor történt, nem lehet. Viszont tehetünk sok jót is, ami elhagyja a rosszat. Csak rajtunk múlik- hangzott el. A program zárásaként, a Városháza falán lévő emléktáblánál helyezték el a résztvevők a koszorúikat, virágaikat.