A megszállás hősi halottjára emlékeztek halasiak Bácsalmáson
Március 19-én, Bácsalmáson emlékeztek Marancsik Pálra (1915-1944), Magyarország német megszállásának első hősi halottjára. Bácsalmás Város Önkormányzata mellett a kiskunhalasi Erdélyi Csillagok Irodalmi Egyesület és a Pásztortűz Egyesület is igyekezett felhívni a figyelmet a 80. évfordulóra - közölte szerkesztőségünkkel az egyesület elnöke, Végső István.
A bácsalmási második világháborús emlékműnél az 1956-os Nemzetőrség és Hunyadi János Gimnázium kadétjai álltak díszsorfalat. Németh Balázs bácsalmási polgármester köszöntötte az egybegyűlteket. Elmondta, hogy foglalkozni fognak Marancsik Pál emlékével és köszönik a kiskunhalasi civilek kezdeményezését az emlékezés kapcsán. Összefoglalta a hősi halott életét és tettét.
Végső István a Pásztortűz Egyesület elnöke, történész beszélt Marancsik Pál élettörténetéről, aki a felső-bácskai Mélykúton látta meg a napvilágot. Bácsalmáson telepedett le, és a harmincas évek második felében ott is házasodott össze Plávity Máriával. 1944-ben a magyar 16. honvéd határvadász zászlóaljhoz vonultatták be. Újvidéken szolgált, amikor a német megszállás első napján az itteni alakulatok nem kapták meg a hadparancsot, hogy ne álljanak ellen. Marancsik a német megszállás első napjának egyetlen magyar hősi halottja, fontos rá emlékezni. Dr. Döme Ottó, az Erdélyi Csillagok Irodalmi Egyesület elnöke, ny. tanár a 16. honvéd határvadász zászlóalj történetét mesélte el. Délvidéki tevékenységükről, a bácsbokodi hősies tettükről, de a dunántúli felbomlásról és a hadifogságról is részletesen beszélt.
A Hunyadi János Gimnázium diákjai adtak verses műsort. A kadétok szalagot tűztek a határvadászzászlóalj rekonstruált csapatlobogójára. Az esemény végén koszorúzás volt a helyszínen. A szervezők pedig az emlékezés virágait is elhelyezték a bácsalmási temetőben Marancsik Pál sírjánál, ahol áldást mondott Joó Balázs plébános, és a sír megszentelését is elvégezte.
Forrás: Pásztortűz Egyesület
Fotók: Németh Kornélia, Végső István