A NAV elszállíttatja a veszélyes hulladékot a Majsai útról
Közélet

A NAV elszállíttatja a veszélyes hulladékot a Majsai útról

Idén pont kerülhet a több mint tíz éve húzódó ügy végére: a kiskunhalasi veszélyeshulladék-telepről a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szállíttatja el az otthagyott 1 500 tonnányi veszélyes hulladékot- közölte a NAV. A sajtóközlemény szerint a felszámolás költsége elérheti a félmilliárd forintot, ezt az adóhatóság be is hajtja a környezetszennyezést okozó cégen.

Úgy tűnik, hogy megoldás születik egy évtizedes halasi problémára, amely egy Majsai úti telephelyen hagyott 1500 tonnányi veszélyes hulladék okoz. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) most közleményben számolt be a legújabb fejleményről, amely mögött valós intézkedések vannak. 

Az elhagyott telepen – lakóházak közvetlen közelében – több mint tíz éve állnak gazdátlanul a környezetet súlyosan veszélyeztető anyagok műanyag és fém hordókban, egyre romló állapotú tárolókban. A környezetszennyező céget többször felszólították már a hatóságok a veszélyes anyagok elszállítására, de ennek sem az egykori ügyvezető, sem a későbbi tulajdonosok nem tettek eleget, így az ügy a NAV-hoz került végrehajtásra- olvasható a közleményben.

A hivatalos tájékoztatás szerint az adóhatóság ugyanis nemcsak a fizetési kötelezettségeket hajtja be, hanem általános közigazgatási végrehajtóként, közreműködő gazdálkodókkal végezteti el például a romos épületek bontását, lakásban felhalmozott szemét elszállítását, vagy épp az életveszélyessé vált növényzet visszavágását.

A közlemény leszögezi: az ügyben számos olyan környezetvédelmi és hulladékmentesítési szakkérdést kellett tisztázni, melyekhez a Kormányhivatal és szakértő vállalkozók bevonása elengedhetetlen volt. A hulladék elszállításához olyan szakértelemre és eszközállományra van szükség, amivel a NAV nem rendelkezik, ezért azt csak külső cég bevonásával lehet elvégezni. A munka mérete, illetve várható költsége miatt a NAV a közreműködő céget közbeszerzéssel választotta ki.

A hulladék elszállításáról és ártalmatlanításáról szóló szerződést a NAV és a nyertes vállalkozó 2021. február 18-án írta alá. A cégnek a hulladék elszállítására 120, a szakszerű tárolás melletti ártalmatlanítására további 180 napja lesz, így a helyzet még idén megnyugtatóan rendeződhet.

A munkálatok várható költsége akár bruttó félmilliárd forint is lehet. Ezt az összeget a NAV ilyenkor megelőlegezi, azonban azt később – ha maga a kötelezett, vagyis a környezetszennyező cég önként nem fizeti meg – be is hajtja.

Archív fotó: Szőri Attila