A nemzeti összetartozás napján
Közélet

A nemzeti összetartozás napján

Negyedik alkalommal emlékeztek meg szerdán a trianoni békeszerződés aláírásához kötődően a nemzeti összetartozás napjáról. Az érdeklődőket Kiskunhalason az Országzászló emlékműhöz várták a városi megemlékezésre, ahol Palásti Károly gimnáziumi tanár mondott ünnepi beszédet, a Bibó István Gimnázium diákjai működtek közre.

A magyar országgyűlés 2010. május 31-én nyilvánította június 4-ét, a trianoni békeszerződés aláírásának napját a nemzeti összetartozás napjává. A trianoni békeszerződés kimondta, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlott, ennek következményeként Magyarország (Horvátország nélküli) területe 283 ezer négyzetkilométerről 93 ezerre, lakossága 18,2 millióról 7,6 millióra csökkent. Mintegy 3,2 millió magyar, a magyarság harmada került az új határokon túlra. A magyar nemzetgyűlés 1920. november 15-én ratifikálta és 1921. július 26-án, a XXXIII. törvénycikkel hirdette ki a szerződést. – Csendes emlékező a magyar. Félve gondol vissza az idén száz éve kitört első világháborúra, és még óvatosabban az első világháborút lezáró trianoni békére. A magyarok mögött van az elmúlt ötszáz év élni akarása. Talpon maradni török, német és orosz és szlovák, román, szerb között. A trianoni béke fejezte ki az eredményt – mondta a megemlékezésen Palásti Károly, a Bibó-gimnázium igazgató-helyettese.

akos-20140604-trianon-emlekezes 12

Ünnepi beszédében felsorolta a trianoni békediktátum következtében elcsatolt területeket. Elcsatolták Erdélyt Romániához másfélmillió magyarral, Felvidéket és Kárpátalját Csehszlovákiához egymillió magyarral, Bácskát, Mura-vidéket, baranyai háromszöget és a Bánát egy részét félmillió magyarral a Szerb-Horváth Szlovén Királysághoz, az Őrvidéket 26 ezer magyarral Ausztriához. Északon az újjászülető Lengyelország területét növeltük, az Adria-parti Fiume Olaszországé lett. A magyarság egyharmada került határainkon kívülre. Az elcsatolt települések fele színmagyar település volt, hangsúlyozta a szónok.

akos-20140604-trianon-emlekezes 14

Az ünnepségen elhangzott, hogy a Bibó-gimnáziumból a közelmúltban kettő osztály járt a Határtalanul! program, keretében Erdélyben. Ezer kilométerre innen magyarokkal beszélhettek magyar nyelven. Gyergyóban jártak, családoknál laktak a diákok, akik egyenként elevenítették fel emlékeiket.

A kárpátaljai Péterfalva szoros kapcsolatot ápol Kiskunhalassal, eddig minden évben egy delegáció vett részt a trianoni megemlékezésen, idén Brik Irma, a Péterfalvai Református Líceum igazgatónőjének levelét olvasták fel az ünnepségen, amelyben a trianoni államhatárokon átívelő a magyarokat újra egyesítő nemzeti összetartozás fontosságáról írt többek között.

Helyszínen készített fotóink ITT tekinthetők meg!

Kép-szöveg: Pozsgai Ákos