A Pákozd – Sukoró - Pátkai csata hőseire emlékeztek
Közélet

A Pákozd – Sukoró - Pátkai csata hőseire emlékeztek

A Kiskunhalasi Felsővárosi Általános Iskola és a Kuruc Vitézek Nyugállományú Egyesület hívta megemlékezésre a halasiakat az iskola előtt álló Gábor Áron szoborhoz. Az eseményen részt vettek a Kiskunhalasi Szakképzési Centrum Dékáni Árpád Technikumának Honvéd Kadétjai is.

1848. szeptember 29-én véres harcok dúltak Pákozd-Sukoró és Pátka térségében. A szabadságharcosok emléke előtt hajtottak főt az ünnepség résztvevői. A Felsővárosi Általános Iskola diákjai adtak ünnepi műsort.

Az intézmény vezetője, Rekedt-Nagyné Forczek Leona ünnepi beszédében felidézte a szabadságharc jeles eseményét.

„A pákozdi csata morális hatásait tekintve volt jelentős. A csata megmutatta, hogy a Batthyány-kormány által megteremtett hadsereg képes az ország megvédésére. Az országgyűlési biztosok a forradalomban résztvevő politikusként így tekintettek a pákozdi csatára:

„Szeptember 29-e kiszámíthatatlan következésű nap; e csata döntött hazánk sorsa felett, nemzeti önállóságunk alapköve tegnap tétetett le.”

Ezzel a pákozdi csatát a Habsburg Birodalommal szemben aratott győzelemként értelmezhetjük, amely a magyar szuverenitás első lépcsőfoka. Ez a csata nem tartozik a világtörténelem nagy és véres csatái közé, amelyekben tízezreket öltek vagy nyomorítottak meg. Nem semmisített meg birodalmakat, nem is vezetett újak születéséhez. Nem igázott le népeket, és nem szabadított meg elnyomottakat zsarnokaitól. A pákozdi csata nem döntötte el egy háború sorsát, sőt egy hadjárat végére sem tett pontot. Nem vezetett az ellenség üldözéséhez, megsemmisítéséhez.

Mégis sok függött ettől a csatától. Nemcsak egy nép, hanem egy forradalom sorsa is. Pákozdnál egy forradalom eredményeit, a feudalizmus béklyójából felszabadult nép emberi és polgári jogait, egy új történelmi korszak zálogát: a polgári átalakulás vívmányait kellett megvédeni…” - mondta az igazgatónő.

Az ünnepség koszorúzással zárult.

Fotó: Sebestyén Mónika