A város pénze és kultúrája
Jekő Attila a nemrégiben kezdődött testületi ülésen napirend előtt arról beszélt, hogy nem érti a „Fidesz-propaganda” azon állítását, hogy Bányai Gábor megyei elnök, parlamenti képviselő közbenjárása is kellett ahhoz, hogy a város megmeneküljön a csődtől. Pajor Kálmán viszont elképedésének adott hangot annak kapcsán, hogy a polgármester nehezményezte Lukács László kultúra napi beszédét.
Gyovai István azt válaszolta, hogy 2011 júniusában döntésrendezésről, szükséghelyzet-rendezésről határozott a testület. Ez volt az Intézkedési Terv. Ez 2012-2013-ban új működési rendet diktált városi intézmények közt, 2011-2012 háromszáz, utána 400-400 millióval javította a gazdálkodást. Kifejtette, hogy a város 1 milliárddal olcsóbban működik, mint korábban, igaz, sok feladatot (kórház, iskolák működtetése) az állam vett át. Az a halasi képviselő-testület érdeme, hogy most nullánál magasabb szinten működik. A támogatások, amiket Halas kapott, természetesen sokat segítettek, de ezek egyszeri segítségek, a működést nem befolyásolták.
Mint Pajor Kálmán napirend előtti hozzászólásából kiderült, nem akart hinni a fülének, hogy Gyovai István fegyelmit indított a közművelődést is irányító HMK vezetője ellen Lukács László beszéde, szereplése miatt. A polgármester, mint arról a Halasmédia beszámolt: úgy vélte, Flösser Tamás túllépte a hatáskörét akkor, amikor politikust (aki korábban kulturális vezető volt, ma a Parlament kulturális bizottságának tagja – a szerk.) kért fel szereplésre a kultúra napján. Egyeztetni valóban kell a programról, de nem az egyes szereplőkről – mondta Pajor Kálmán, hozzátéve: elképesztő, hogy Aczél György szelleme feléledt Halason. – Ezek szerint a polgármesteren, aki szintén politikus, kívül senki más nem mondhatna beszédet – fogalmazott a fideszes képviselő. Mint ahogy Pajor Kálmán rámutatott: Lukács nem politikai beszédet tartott, hanem morális tartalmú és kulturális szellemű előadást.
Szöveg: Kohout Zoltán
Fotó: Pozsgai Ákos