(►) Akikért nem szólt a harang (galéria)
Délvidéki Magyar Golgota 1944-45 címmel nyílt kiállítás november 6-án, szerdán a Csipkeházban. Közel százan jelentek meg tablósorozatból álló tárlatnyitón. A kiállítás a II. Világháború végén, 1944-45-ben a dél-vidéki magyarságot ért brutális támadásról emlékezett meg. A megnyitón irodalmi műsorral, kordokumentumok idézésével, emlékező beszédekkel tisztelegtek az elhunytak emléke előtt. A kiállítást Bányai Gábor kormánybiztos, országgyűlési képviselő nyitotta meg.
Szerda délután öt órára hívta meg az érdeklődőket a szervező Keskenyúton Alapítvány, Nemzeti Emlékezet Bizottsága, Erdélyi Csillagok Irodalmi Egyesület és a Pásztortűz Egyesület a Csipkeházba az országos központi megemlékezés 80. évforduló alkalmából szervezett eseményre. Az est során az 1944-45-ben sokáig elhallgatott, Délvidéken történt, a magyar kisebbség ellen elkövetett népírtásról emlékeztek meg.
A főszervező Dr. Döme Ottó, az Erdélyi Csillagok Irodalmi Egyesület elnöke köszöntötte a érdeklődőket. A rendezvény első mozzanataként a jelenlévők közösen elénekelték a magyar himnuszt, majd Végső István történész, a Pásztortűz Egyesület elnöke néhány percben összefoglalta a magyarság sérelmére elkövetett népírtás történelmi hátterét, tragikus eseményeit és a kiállítás létrejöttének előzményeit.
A rendezvényen beszédet mondott Dr. Bank Barbara, a kiállítás anyagát összeállító Keskenyúton Alapítvány, Nemzeti Emlékezet Bizottsága nevében. Az egyébként történészként tevékenykedő szakember a könnyeivel küszködve idézte fel a Délvidéken 1944-45-ben magyarokat ért brutális támadás előzményeit, világpolitikai hátterét, a bekövetkezés körülményeit, kiemelve egyes szóban - nehezen elmondható – drámai részleteit.
A megrázó történelmi ismertetés után a Lórántffy Zsuzsa Kamarakórus énekelt, Andáné Vastag Andrea vezényletével a közönségnek, felvezetve a II. Rákóczi Ferenc Katolikus Gimnázium és Technikum tanulóinak műsorát. A nyolcfős diákokból álló előadócsapat egy-egy áldozat történetét hozta el a közönségnek, elbeszélve a tragédiát megelőző élethelyzetüket. A rendhagyó irodalom órának tekinthető előadáson, Dr. Döme Ottó közreműködésével a diákok felkészülését és a történetek rájuk gyakorolt lelki hatását is érzékeltették a nézőkkel.
Az irodalmi előadást a tárlatnyitó követte, amely során Bányai Gábor kormánybiztos és országgyűlési képviselő osztotta meg gondolatatait a magyarság ellen elkövetett szörnyűségekkel összefüggésben. A képviselő kihangsúlyozta, hogy az egyébként békésen egymás mellett élő dél-vidéki nemzetiségeket az alantas politikai érdekek, hogyan fordították egymás ellen az elmúlt évszázadokban.
Bányai Gábor kifejezte, hogy a magyarsággal szemben mennyire aránytalan volt a jugoszláv vezér, Tito által irányított megtorlás. A képviselő annak is hangot adott, hogy a józan ész, a bűnökkel való szembenézés segíthet csak ezt a nemzeti tragédiát feldolgozni. Ennek lépéseit az utóbbi évek következetes szomszédságpolitikája Szerbiával nagyban segítette – jelentette ki – majd szomorú szívvel ajánlotta a közönség figyelmébe a tárlatot, amelyet megnyitott.
A rendezvény végén Dr. Döme Ottó megköszönte a szervezőknek, a közreműködőknek, a helyszínt biztosítóknak és a segítőknek a munkáját, akiknek figyelmességi ajándékot adtak át. Az Erdélyi Csillagok Irodalmi Egyesület elnöke külön kiemelte a II. Rákóczi Ferenc Katolikus Gimnázium és Technikum diákjainak kéthónapos felkészülését és nagy átéléssel bemutatott előadását. A rendezvény a Szózat közös eléneklésével, majd szerény fogadással zárult.
A Délvidéki Magyar Golgota 1944-45 című kiállítás 2024. november 24-ig tekinthető meg nyitvatartási időben a Csipkeházban. A zárónapon, a Szent Péter és Pál Római Katolikus Templomban, délelőtt 10 órakor szentmisét tartanak, amelyre mindenkit szeretettel várnak.
Kép-szöveg: Kovács Iván