Alapos polgármesteri évértékelő
Közélet

Alapos polgármesteri évértékelő

Változatos volt a 2015-ös esztendő, amely bővelkedett sikerekben, eredményekben, ugyanakkor váratlan, olykor tragikus veszteségeket okozó jellemzőket is hordozott. A himnuszunk szavai köszöntek vissza, mert volt benne jókedv, meg bőség és előfordult sajnos nem egyszer balsors is – fogalmazott Fülöp Róbert, Kiskunhalas polgármestere az elmúlt évet értékelve. A város első embere a már hagyományos évadnyitó koncertet megelőzően mondta el újévi köszöntőjét a zsúfolásig telt filmszínházban, ahol a Kiskunhalasi Városi Fúvószenekar adott nagy sikerű koncertet, amelyet vasárnap délután, nyilvános előadáson ismétel meg a zenekar.


A polgármester a város teljes működését áttekintő, az elmúlt év történéseit és az újévben várható fejlesztéseket is magában foglaló beszédet mondott. Fülöp Róbert értékelőjében arról beszélt, hogy városunk stabil pénzügyi évet tudhat magáénak. – Az első tisztán olyan évünk volt, amikor adósságmentesen - köszönthetően a kormányzat korábbi adósságmentő programjának - vághattunk neki egy évnek. Ez felelősséget is jelentett a tervezésnél, még pedig azt, hogy még egyszer ne fordulhasson elő, hogy szinte visszafizethetetlen adósságállományt halmozzunk fel! Ez sikerült. Egy mértéktartó, betartható és a mindennapi létünk önkormányzati szolgáltatásait ellátni képes költségvetést valósítottunk meg – fogalmazott a város első embere. Fülöp Róbert annak a reményének adott hangot, hogy a kiskunhalasiak is észrevették, hogy a város költségvetése egy szolgáltató önkormányzat képét körvonalazta. A kiskunhalasi önkormányzat, a városháza hivatala, a városi intézmények, önkormányzati társaságok mintegy 400 alkalmazottja, az itt élő 30 ezer halasi polgár boldogulása érdekében dolgozott. A halasiak kiszolgálása mellett, mint járási, sőt bizonyos ágazatokban térségi központ, Kiskunhalas 100 ezres népességet számláló közösség központi infrastruktúrájának is otthont adott. – Azt jelenthetem Önöknek, hogy ezt a szolgálatot az előírásoknak megfelelően, sőt sokszor azt meghaladó módon teljesítették munkatársaink – mondta a polgármester, aki minden önkormányzati alkalmazottnak köszönetet mondott.
 
Külön is kiemelte a Halasi Városgazda Zrt. sokrétű, összetett munkáját, többek között a város útjainak rendbetétele, a közterület tisztaságának fenntartása, a város üzemeltetése a feladatuk. Fülöp Róbert megítélése szerint ahol kell a dolgos kéz, ott mindig megjelenik a városgazda, hasznos, eredményes munkát végeztek, ezért külön is köszönetet mondott érte.
 
A polgármester szólt a város önkormányzati, központi és egyházi fenntartású oktatási intézményeiben folyó nevelő oktató munkáról, ahova jóval több, mint 2 ezer fő általános iskolás és majd 3 ezer fő középiskolás jár. A város vezetője szerint Kiskunhalas, mint a térség oktatási centruma kiteljesedett 2015-ben és jól vizsgázott és köszönetet mondott a 600 oktatásban dolgozónak is. Arra biztatta az oktatási intézményeket, hogy a jövőben is vegyék ki részüket a város életéből, legyen az városi ünnepség vagy más egyéb helyi rendezvény.
 
Fülöp Róbert beszélt a város határain túlmutató Halasi Többcélú Kistérségi Társulás Szociális Szolgáltató Központ munkájáról is, amely 9 település, közel 1500 gondozási körébe tartozó honfitársunk mindennapjait tette jobbá. A dolgozói létszámuk meghaladja a 200 főt. A polgármester már év közben is, de most is köszönetet mondott az itt dolgozók munkájáért. Kitért a város legnagyobb foglalkoztatója, a Semmelweis Kórházra is, amely nem csak, hogy állva tudott maradni a nehéz időkben is, de az elmúlt években tovább is fejlődött. – 2015-ben is az innováció és az orvos szakmai munka húzóintézménye volt régiós, de országos kitekintésben is – fogalmazott a polgármester.
 
Szólt a Kiskunhalason élő jelentős számú cigány kisebbségről is, amelynek helyzete az országos átlagnál intenzívebben és eredményesebben javult az elmúlt évben is. – Az oktatásba, a rendezett élet kialakításába fektetett energiák meghozták a gyümölcsüket és ma már Halast a cigány felzárkóztatás terén a térségben példaként emlegetik – mondta, hozzáfűzve ugyanakkor, hogy még nagyon sok a feladat is.
 polgármesteri
A polgármester köszönetet mondott a városban működő különböző egyházi felekezeteknek is. – A hívők lelki gondozásával és közösségi életük szervezésével az egyházak jelentősen hozzájárulnak az egészségesebb, felelősségteljesebb, a követendő erkölcsi normákat tisztelő helyi közösség építéséhez – mutatott rá Fülöp Róbert.
 
Kiskunhalas erejét az itt működő mezőgazdasági, ipari, szolgáltatási ágazatok jelentették, jelentik, ezért elismerését fejezte ki a polgármester a halasi kis-és közepes vállalkozóknak, akik munkaakadóként, vállalakozásuk fejlesztésével járultak hozzá a város fejlődéséhez.
fúvósok
A városvezető kitért az elmúlt évben kicsúcsosodott illegális bevándorlásból adódó rendkívüli helyzetet is, amely új kihívások elé állították Kiskunhalas is, amely mint határ menti rendész város, jelentősen kivette belőle a részét. Ugyanakkor jelentős kormányzati segítséggel mostanra sikerült kezelhető keretek közé szorítani egy a város szélén létrehozott zárt területre. A rendkívüli események között említette még a tavaly júliusi erdőtüzet, amikor a város határában közel 400 hektárnyi erdő kapott lángra, amelynek oltásából a hivatásos tűzoltók és a honvédség légi egységei mellett rengeteg helyi önkéntes is kivette a részét, akiknek ismételten köszönetet mondott a polgármester. Az elmúlt időszak és a várható jelentősebb beruházások között sorolta a polgármester a 3,5 milliárd forintból korszerűsített szennyvízhálózatot, szennyvíztelepet, amelynek során további 2900 ingatlant sikerült bekapcsolni a hálózatba. Több mint 2,7 milliárd forintból újították fel az ivóvíz-hálózatot és korszerűsítették a tisztító-technológiát Kiskunhalason és a térség településein, így további mintegy 60 ezer emberhez jut el egészségesebb ivóvíz. Mintegy 900 millió forintból valósult meg a Csipke városközpont projekt, melynek keretében megújult a városháza külső homlokzata, az udvar, a város főtere, a piaccsarnok épülete és a belváros gyalogos-kerékpáros közlekedési útjai. 2015-ben 337 millió forintból megépült a város határában a naperőmű, is mely káros anyag kibocsátásmentesen termel elektromos energiát és a hálózatba juttatva értékesít a város. A megtermelt mennyiség 300 átlagos családi ház energiafelhasználásával egyenértékű.
 
A város tulajdonába került a Magyar Államtól térítésmentesen a fedeles lovarda, amelyen azóta, az üzemeltető jelentős felújításokat végzett és végez a jövőben is, így önkormányzati anyagi megterhelés nélkül sikerül lehetőséget biztosítani a helyi lovas élet fejlődésének. A Halasthermál Kft. által üzemeltetett strand az idei évben megkapta a gyógyfürdő minősítést, mely a szintén minősített gyógyvízzel együtt megalapozza a további fejlesztési lehetőségeket. A fürdő és környezete gyógyhellyé minősítésének elnyerésére vonatkozó kérelmet benyújtotta az önkormányzat, valamint előkészítés alatt áll a strandfürdő környezetének fejlesztését célzó pályázat benyújtása is, mely várhatóan több százmilliós fejlesztésekre ad lehetőséget, hangzott el a polgármesteri évértékelőben. A 2016-ra tervezett illetve áthúzódó fejlesztések között említette Fülöp Róbert az 53-as felújítását, amely várhatóan tavasszal kezdődik el, valamint a Budapest-Belgrád vasútfejlesztést, amelynek konkrét építési munkálatai megkezdődhetnek az idén. – Ez egy távolabbi, de talán végeredményét tekintve viszonylag közeli és a halasiak vasúti közlekedésében nagy változást eredményező fejlesztés lesz – jegyezte meg a polgármester.
 közönség
A város kulturális és sportéletéről is hosszasan beszélt a polgármester kiemelve a Halasi Média és Kultúra Nonprofit Kft., összetett munkáját. Megítélése szerint új feladatát a városmarketing területet kiválóan indította, amely még országos elismerést is hozott. Egész évben nagyszámú látogatottságot, új, érdekes programokat teremtett a városnak, miközben hírét is vitte. Kiskunhalas a térség kulturális központja lett. Ebben a Thorma János Múzeum vagy a térségben egyedüli filmszínház is komoly szerepet játszik. Tervezi az önkormányzat a Thorma János Múzeum bővítését, amely teret ad a Bay Gyűjtemény méltó elhelyezésének. A tervek és az engedélyek nagy része már rendelkezésre állnak – mondta el a polgármester, aki a MagyarBrands-díjat és a Hungarikum Bizottság Hungarikum díját is elnyert Halasi Csipkéről sem feledkezett meg. Egyedülállónak nevezte a tavasszal elkészült, a Csipkeházzal szembeni óriás csipkemotívum is, amely egyedi látványossága lett a városnak A városi diáksportról, szabadidő és versenysportokról szólva a lovas versenyzők, a versenytáncosok, és az úszóink hazai és nemzetközi sikereit emelte ki a polgármester. – Utóbbi sportágban elvitathatatlanul élen áll és a világhír szintjét érte el a Kiskunhalasi Úszó és Gyógyúszó Egyesület. Az utánpótlásúszásban elért hazai meghatározó szerepe vitathatatlan – emelte ki a város első embere, aki annak a reményének adott hangot, hogy a tavalyi évhez hasonlóan sikeres év lesz 2016 is Kiskunhalas számára.
Fényképes beszámolónkat Facebook oldalunkon tekintheti meg.
 
Pozsgai Ákos
Fotó: Anda Péter