Áll a tizenkettedik határjel (galéria)
Közélet

Áll a tizenkettedik határjel (galéria)

Az elmúlt húsz évben határjelek tucatjával vette körbe városunkat a Kiskunhalasi Lovasbandérium. Május 5-én, délben Tázlár - Harkakötöny - Kiskunhalas hármas határát jelölték meg a települések polgármesterei huszárhagyományok keretébe foglalva, lelkes közönségtől övezve. A tizenkettedik határjelnél előkerült az eredeti, több mint 200 éve elhelyezett határkő is.


Komoly hagyománya van a határjelállításnak Kiskunhalason. Az 1997-ben alakult bandérium szombaton már a tizenkettedik jelet helyezte el. Ezúttal egy helyreigazítás történt, mert korábban már megjelölték Tázlár - Harakakötöny - Kiskunhalas határainak találkozását, ám most egy pontosabb méréssel az eredeti, több mint 200 évvel ezelőtt állított határkő mellé helyezték el a fából készült jelet, mondta Regős Gyula, aki segített a jel helyének pontos feltérképezésében.

Regős Gyula, a Kiskunhalasi Földhívatal nyugalmazott vezetője segített megtalálni az eredeti hármashatár pontos helyét

Regős Gyula emlékezett, amikor 1972-ben megjelölték egy ferdén a földbe szúrt betongerendával a három település határának találkozási pontját. “Elődeink nagyon pontosan, numerikus módszerrel határozták meg és jelölték a települések határait. 1972-ben, más technikai feltételekkel, de hasonló módszerrel dolgoztunk. Az eredeti, most megtalált kő határjelet a korabeli állami hatóság, többek között a pontos adóztatás miatt helyezte el. A jó 10 éve felállított első huszár határjeltől, mintegy 200 méterre találtuk meg az eredeti jelet, amit rendesen benőtt a növényzet. Most valóban az eredeti, történelmi hármashatár találkozását jelölte meg a bandérium" - mondta a nyugalmazott földhivatal vezető.

Szakál Aurél, a Thorma János Múzeum igazgatója a határjelállítás történetéről beszélt

Az ünnepélyes határjelavatásnak népdalokkal, hegedűjátékkal adták meg a módját a Waclawczyk Dariusz ezredes vezette szervezők, miközben a markotányos nők kisüstivel, pogácsával kínálták a vendégeket. A parancsnok külön köszönetet mondott Halász Balázsnak és Vili Gábornak, a határjel anyagának és elkészítésének biztosításáért.

Bán Róbert, Fülöp Róbert, Waclawczyk Dariusz és Brassó Imre Albert pálinkával locsolták meg a határjelet

A huszár svadron vezetőjének jelentését a felderítés eredményéről mosolyogva fogadta a közönség: “Jelentem a Tázlár - Harkakötöny - Kiskunhalas hármashatár környékét bejártuk, felderítettük. Rendbontást nem tapasztaltunk, szűz lányt nem találtunk, a kocsmákban hideg sört mérnek" - hangzott a járőr vezetőjétől.

A huszár svadron lóháton járta be a határt ellenőrzés céljából

A határjelállítás hagyományáról Szakál Aurél, a Thorma János Múzeum igazgatója beszélt, majd a három érintett település polgármesterei, Fülöp Róbert, Brassó Imre Albert és Bán Róbert köszöntötték a résztvevőket és fejezték ki az elismerésüket a bandériumnak lelkes hagyományőrző munkájukért. A határjelavatás egy közeli tanyán tartott ebéddel és baráti beszélgetéssel zárult.