Amikor szakértői segítségre van szükség
Közélet

Amikor szakértői segítségre van szükség

A Bács-Kiskun Megyei Pedagógiai Szakszolgálat Kiskunhalasi Tagintézményének feladatköreit bemutató sorozatunk mostani fejezetében a szakértői bizottsági tevékenységre helyezünk hangsúlyt.

Kiskunhalason járási szakértői bizottság működik, melynek feladatait szigorúan szabályozza a szakszolgálai rendelet. Az ellátandó feladatok: 3 éves kortól komplex pszichológia és gyógypedagógiai vizsgálat keretében beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézség megállapítása vagy kizárása, és ehhez kapcsolódóan felülvizsgálatok végzése, valamint sajátos nevelési igény gyanúja esetén a gyermek, tanuló anyagának tovább küldése a megyei szakértői bizottsághoz, ezen kívül annak megállapítása bizonyos esetekben, hogy a gyermek az iskolába lépéshez szükséges fejlettséget elérte-e.

A vizsgálatot általában az intézmények (óvodák, általános- és középiskolák) kérik, de a szülők, gyermekvédelmi intézmények, gyámhatóság is kezdeményezhetik. A kérelmet aláírva (a szülőnek és az intézménynek is alá kell írnia és egyet kell értenie és együtt kell működnie) kell beküldeni a halasi tagintézménybe, mellé csatolni kell egy orvosi adatlapot, melyet a védőnő vagy a gyermekorvos tölt ki.

Ágoston Ildikó a szakszolgálat tagintézményvezető helyettese, gyógypedagógusa elmondta, akkor érdemes ilyen vizsgálatot kérni, ha gyermekünk, tanítványunk nem megfelelően fejlődik, vagy tanulmányi eredménye elmarad, egyes tantárgyakból rosszabbul teljesít, esetleg a beilleszkedésével és a magatartásával komoly problémák vannak. A bizottság munkatársai (pszichológusok, gyógypedagógusok) próbálják megfejteni a nehézségek okait. A vizsgálatok végére ez általában kiderül, és a szülő tájékoztatást kap gyermeke állapotáról, a segítés módjáról. Erről szakértői vélemény készül, melyet először a szülő kap meg, majd a felülvizsgálati idő lejárta után az intézmény is.

Az intézmény a napokban egy közös beszélgetésre, közös koncepció kialakítására hívta a járás intézmény-vezetőit a friss változással kapcsolatban.

- Jelentős változás előtt állunk, mert 2018 szeptember elsejétől a járási szakértői bizottságok nem tehetnek javaslatot értékelés és minősítés alóli mentesítésre, így a BTMN (beilleszkedés, tanulási, magatartási nehézség) köznevelési státuszú tanulók a meglévő kedvezményeket megtarthatják, de újabbakat már nem kaphatnak. A mentesítést innentől kezdve csak a sajátos nevelési igényű tanulóknak lehet majd megítélni. E szigorítás nem érint senkit sem hátrányosan, mert aki igazán rászorul a mentesítésre továbbra is meg fogja kapni. Az a tanulási nehézséggel küzdő tanuló, aki 2018.09.01. előtt jogosult volt a mentesítésre továbbra is megkapja azt, amíg a köznevelés rendszerében tanul – nyilatkozta Ágoston Ildikó.

Hozzászólás (0)