(►) „Az áldozatok kőbe vésett nevei figyelmeztetést jelentenek”
A doni elesettekre emlékezett Kiskunhalas a mai napon. 1943-ban, január 12-én kezdődött el a doni áttörés. Ez alkalomból városunkban két helyszínen zajlott megemlékezés. Emlékezőbeszédet dr. Skribanek Zoltán önkormányzati képviselő mondott.
A doni áttörés emléknapján a szervező Halasi Városmenedzser Kft. a Hősök terén lévő II. világháborús emlékműhöz várta a halasiakat, pénteken délután. Az esemény a Himnusz közös eléneklésével kezdődött, majd mécseseket, koszorúkat helyeztek el az emlékműnél.
Ezt követően a jelenlévők, a zászlótartó fiatalok vezetésével közösen vonultak át a rendezvény második helyszínére, a Közösségek Házába.
Emlékezőbeszédet dr. Skribanek Zoltán önkormányzati képviselő mondott.
- Minden település megemlékezik saját hősi halottairól és minden magyar településen van hősi emlékmű. Városunkban két emlékmű is áll, amely a második világháború áldozataira emlékeztet, rajtuk a hősi halottak neveivel. Az 1948-as kőfeszület a római katolikus temetőben, illetve az 1993-as emlékoszlop a városháza mellett, ahol a kegyelet koszorúit az imént helyeztük el. Az áldozatok kőbe vésett nevei figyelmeztetést is jelentenek a háború szörnyű pusztítására. A 20. század két világháborút és két véres diktatúrát is hozott. Elszomorító, hogy a szomszédunkban jelenleg is háború dúl, ahol magyar nemzettársaink is életüket vesztik, és elszomorító, hogy háború tört ki a közel-keleten, és zajlik a világ számos pontján, a 21. században is – mondta Skribanek Zoltán.
Műsort a Szilády Áron Református Gimnázium diákjai, pedagógusai adtak. Összeállításukban versek, levélrészletek szerepeltek. A műsort Palásti Károly tanította be a fiataloknak.
Gyenizse Ildikó, a Szilády-gimnázum pedagógusa nagypapája történetét elevenítette fel, aki Tiszaalpárról vonult a véres háborúba, de a doni ütközetből már sohasem tért haza. A tanárnő korabeli fotókból összeállított fotómontázst mutatott be a hallgatóságnak.
A helyszínen készült felvételek a Halas Televízió hétfőn, 19 órakor kezdődő Hírnapló című műsorában, majd az azt követő Napi Mozaikban lesznek láthatók.