Az aradi vértanúkra emlékeztünk
Közélet

Az aradi vértanúkra emlékeztünk

Szabadságharcunk hős honvédtisztjeire, a 165 éve kivégzett aradi vértanúkra emlékeztek október 6-án, a nemzeti gyásznapon, Kiskunhalason is.

Az 1848-49-es szabadságharcban vezető szerepet betöltött honvédtiszteket 1849. október 6-án, Aradon végezték ki. Ugyanazon a napon Batthyány Lajost, az első felelős magyar miniszterelnököt Pesten. A Felsővárosi Általános Iskola diákjai adtak verses, zenés emlékműsort a Sétáló utcai emléktáblánál, ahol elhangzott az összes vértanú neve is. A megemlékezésen a város vezetői, politikai és civil szervezetek, általános és középiskolák, intézmények képviselői helyezték el koszorúikat az 1848-49-es emléktábla talapzatánál.

A megemlékezés ezt követően a Thorma János Múzeumban folytatódott, ahol Throma János Aradi vértanúk című festményét koszorúzták meg és helyezték el az emlékezés virágait.

Egy nappal korábban, az 1703-as halasi csata áldozatainak tiszteletére tartottak fáklyás megemlékezést a Búsuló kuruc szobornál. Palásti Károly, a Bibó István Gimnázium igazgatóhelyettese ünnepi beszédében a csata akkori és Kiskunhalasra máig kiható jelentőségéről beszélt.

1703. október 5-én a város határában 234 kuruc katona esett el a rác-labanc had ellen vívott ütközetben. Maradványaik végső nyughelye az emlékmű alatt található. A csata emlékére állította fel Kiskunhalas városa a szobrot, amely Magyarország első köztéri kuruc szobra lett.

Kép-szöveg: Pozsgai Ákos

{phocagallery view=category|categoryid=1412|limitstart=0|limitcount=0}