
Az egész ország láthatta, hogyan locsolkodnak Halason
Húsvéthétfő a locsolkodásról szól minden magyarországi településen. Kiskunhalason sincs ez másként. A városi díszkútnál, a Pásztortűz Egyesület szervezésében idén is látványos hagyományőrző műsorral várták a város apraját-nagyját. Az M1 csatorna stábja 13 óra után pár perccel élőben jelentkezett településünkről, így az országban mindenhol megnézhették, milyen egy igazi locsolkodás.
A szeles, esős időjárás ellenére sokan voltak kíváncsiak az idei hagyományőrző locsolkodásra. A szervezői feladatokat most is Végső István vállalta magára.

- Tizennégy éve tartjuk ezt a hagyományt. Ha az időjárás és a vírushelyzet engedi, minden húsvétkor itt vagyunk, a díszkútnál. Ez az ünnep azért nagyon fontos, mert összefolyik benne a szakrális és a népi hagyomány. Ahhoz, hogy ez a locsolkodási forma megmaradjon, szükség van hagyományőrző néptánccsoportokra. Ők tudják továbbvinni az utókornak ezt a látványos, szép szokást – árulta el a Pásztortűz Egyesület elnöke.

A program részeként népviseletbe öltözött hölgyek, urak, fiúk és lányok tartottak táncbemutatót. A leginkább várt pillanat persze az volt, amikor a fiúk megfogták az egyik kiszemelt lányt, akit aztán vödörből, friss vízzel locsoltak meg a legények.

- A locsolkodás az újjászületést szimbolizálja, s úgy tartották, hogy azok a lányok, akiket meglocsolnak, termékennyé válnak. Én most vödörből kaptam a vizet, de szerencsére nem fáztam meg, mert nem volt túl hideg a víz, aztán pedig gyorsan átöltöztem. Örülök, hogy részese lehettem ennek a folyamatnak. Remélem, még sokszor bemutathatjuk az embereknek a hagyományos locsolkodást, hiszen így száll majd egyik generációról a másikra ez a szokás – tudtuk meg Lázár Auguszta néptáncostól.

Nemcsak a néptáncosok kaptak a frissítő halasi vízből. A televíziós kapcsolás végén Végső István az MTVA riporterét is megöntözte vödörből.
- István a bejelentkezésünk végén úgy döntött, nem szeretné, ha elhervadnék, így én is kaptam jó kis hideg vizet a nyakamba. Kellően felfrissültem, de nem esett rosszul a hidegvíz. Munkámból kifolyólag évente többször is jövök Kiskunhalasra, nagyon szeretek itt lenni, remek város. Remek dolog, hogy a hagyományok fenntartása működik itt, bízom benne, hogy még sokszor lehet részem ilyen programban – fejtette ki Molnár H. Boglárka.

A fellépők a nézőket is bevonták a műsorba. A jelenlévő gyerekeknek több népi játékot is megtanítottak. Az egyik ilyen a klasszikus tojásdobás volt, melynek célja, hogy a páros tagjai minden egyes dobás után távolabb állnak egymástól. Teszik mindezt addig, amíg valamelyikük el nem ejti a tojást.

A helyszínen készített felvételeinket és interjúinkat a Halas Televízió kedden 19 órakor kezdődő Híradójában láthatják majd az érdeklődők.