Az emlékezés napjai
Közélet

Az emlékezés napjai

Az aradi vértanúk kivégzésének 164. évfordulójára emlékeztek péntek délután Kiskunhalason a Sétáló utcai emléktáblánál. A Fazekas Mihály Általános Iskola diákjai adtak ünnepi műsort, elevenítették fel a több, mint másfél évszázaddal ezelőtti szabadságharc eseményeit.

 

 

A megemlékezés után a diákok egy-egy szál fehér szegfűt és egy mécsest helyeztek el az emléktábla talapzatánál. Közéleti személyiségek, köztük Gyovai István polgármester a pártok, az iskolák és közművelődési intézmények képviselői koszorúztak az emlékműnél.

 

Az ünnepség résztvevői a megemlékezésről átvonultak a Thorma János Múzeumba, ahol virágokat helyeztek el és megkoszorúzták az Aradi vértanúk című festményt.

 Október 6. az aradi vértanúk kivégzésének emléknapja - Nemzeti Gyásznap. Az 1848-49-es szabadságharc végét jelentő világosi fegyverletétel után a császári haditörvényszék ítélete alapján, Aradon kivégezték a magyar honvédsereg 12 tábornokát és egy ezredesét.

 Az aradi vértanúk: Knezić Károly, Nagysándor József, Damjanich János, Aulich Lajos, Lahner György, Poeltenberg Ernő, Leiningen-Westerburg Károly, Török Ignác, Vécsey Károly, Kiss Ernő, Schweidel József, Dessewffy Arisztid, Lázár Vilmos.

 Holnap, október 5-én, szombat délelőtt 10 órától a Bibó István Gimnázium diákjai az 1703. évi halasi csata áldozatainak tiszteletére tartanak emlékünnepséget a Kuruc szobornál. Közreműködik Szabados Zoltán klarinéton, a csata eseményeit Végső István történész idézi fel.

 

Kép-szöveg: Pozsgai Ákos

 

{phocagallery view=category|categoryid=1083|limitstart=0|limitcount=0}