Az Év Bortermelője Halason bemutatózott
Közélet

Az Év Bortermelője Halason bemutatózott

Idén is folytatódik a Halasi Borklub rendezvénysorozata. A legutóbbi meghívott vendég Badacsonyból látogatott el városunkba. A január 20-i összejövetelen Séllyei András házigazda köszöntötte Borbély Tamást. A Borbély Családi Pincészet a hagyományok tiszteletén alapul, a tradicionális technológiákon kívül azonban a frissebb stílus is érvényesül a borkészítés folyamatában. Az utóbbi években két rangos díjjal is kitüntetett Borbély Tamással beszélgettünk.

- Az Év Fiatal Agrárembere lettél 2019-ben, majd Az Év Bortermelője 2020-ban. Milyen előnyökkel járnak?

- Mindkettő hatalmas elismerés. Az Év Fiatal Agrárembere díj nyilván azért is, mert a teljes agráriumból adományozták, az ágazattal előre tudunk jutni. Az Év Bortermelője díj pedig a szűk ágazatból érkezett. Már kilencedszer voltam jelölve, ami nagy szó. Sokan kérdezték, nem zavart, hogy ennyiszer jelölnek, és mégse én nyerem. Én úgy voltam ezzel, azt jelenti, hogy jó úton járok, jó úton jár a családi birtok azzal, amit tesz a szőlő-borágazatért. Bizonyítani kell, hogy be is teljesedjen a jelölés és díjra tudjuk váltani. Számomra ennyi idő kellett, mint fiatal, feltörekvő titánnak. Hatalmas öröm és megtiszteltetés a mai napig, hogy az első badacsonyi Az Év Bortermelője lehetek hazánkban. Ez továbbra is megfelelési vágyat és lázat tart fent bennünk. Még inkább bizonyítani kell, hogy ezt a díjat megérdemeltük.

- Melyek a Badacsonyi borvidék jellemző fajtái?

- Az Olaszrizling, illetve az egyéb, lokális fajták, mint a Kéknyelű, a Rózsakő, a Zeusz. Ezekből hoztam is a kiskunhalasi borkóstolóra a vendégeknek. A Badacsonyi borvidék egyediségét ténylegesen a helyi fajtákkal, a stílusukkal és karakterükkel tudjuk megmutatni.

- Melyik a zászlós bor?

- Az Olaszrizling a legnagyobb keresletű és a legnagyobb területen is termelt fajtánk a birtokon belül. Ez az egész Badacsonyi borvidékre, a balatoni régióra igaz. Mellette a Kéknyelű a zászló fokára tűzött fajtaként megkérdőjelezhetetlen.

A bővebb interjút a Halasi Tükör hetilap január 26-i számában olvashatják.