(►) Azonnal hívjunk mentőt!  Stroke délelőttöt szervezett a Rotary Club
Közélet

(►) Azonnal hívjunk mentőt! Stroke délelőttöt szervezett a Rotary Club

A stroke volt a középpontban azon az előadássorozaton, amelyet a Kiskunhalasi Rotary Club szervezett. A Csetényi Élményparkba várták az érdeklődőket szombaton délelőtt. Az eseményen a Kiskunhalasi Semmelweis Kórház, az Országos Mentőszolgálat és az Egészségfejlesztési Iroda szakemberei adtak tájékoztatást a Stroke tüneteiről, az azonnali intézkedés fontosságáról.

A díjmentesen látogatható rendezvényen Dr. Ördögh Csaba köszöntötte a megjelenteket. A kórház orvos igazgatója elmondta, a stroke esetében a legfontosabb, hogy ha bármilyen erre utaló jelet látunk, tapasztalunk, azonnal a mentőt hívjuk. Az időben megkezdett szakszerű ellátás nagyban növeli a gyógyulás, a kevesebb károsodással járó felépülés esélyeit.

Nagy József állomásvezető mentőtiszt részletesen ismertette a tapasztalatait az érdeklődőkkel, mint mondta a stroke nem életkorfüggő, bármely korosztály esetében előfordulhat.

„A stroke az agyi történésekkel kapcsolatos dolgokat jelenti. Két fő részre lehet ezeket osztani, vannak az ischémiás eredetű stroke-ok és vannak a vérzéses eredetű stroke-ok. A vérzéses eredetűek azok az összes stroke körülbelül húsz százalékában fordulnak elő, ez gyakorlatilag az agyvérzés. Amikor egy ér elreped, és emiatt vér kerül ki az érpályán kívülre, és ez fog majd valamilyen mértékű agykárosodást okozni. A nagyobbik része a stroke-oknak, az úgynevezett ischémiás eredetű, amikor valami miatt egy érszűkület alakul ki. Egy elzáródás, egy vérrög jelenik meg valamilyen módon valahol, a teljes elzáródás azt fogja eredményezni, hogy a mögöttes terület nem fog vért kapni. Ha pedig az nem kap vért értelemszerűen, akkor annak megfelelő tünetek fognak majd megjelenni, illetve ha elhal az agy, akkor az sajnos már visszafordíthatatlan károsodást jelent. Látjuk hirtelen rajta, hogy az arca megváltozik, hogy az egyik szájzug lóg. Nem olyan szimmetrikus az arc, mint egyébként szokott neki lenni.

Vagy ha nem is annyira látványosan, de amikor elkezd beszélni, beszéd közben látjuk, hogy a szájzug az egyik lógni fog. Látványos tünet, hogy az egyik oldal valamelyik oldal gyengül, vagy teljesen bénulttá válik. Motyog, nem tudja kimondani a szavakat, nem úgy beszél, mint ahogy szokott, ez egy látványos beszédzavar. Hogyha elkezd hirtelen szédülni ehhez időnként társul látászavar is.” - mondta az állomásvezető mentőtiszt.

Dr. Balog István a Kiskunhalasi Semmelweis Kórház az SZTE Oktatókórházának főorvosa előadásában több sikeres életmentő beavatkozásról is beszámolt. A gyorsaság ilyenkor a legfontosabb - mondta a Neurológiai Osztály főorvosa.

Az eseményen készült videós összefoglaló a Halas Televízió hétfői Hírnapló (október 14., 19.00) című műsorában valamint az azt követő Napi Mozaikban lesz látható.