
(►) Baráthi búcsú a Tanár Úrtól (galéria)
2004. november 5-én életének 96. évében elhunyt Baráth József pro urbe díjas művésztanár adtuk hírül korábban. Baráth József búcsúztatására december 14-én, a Kiskunhalasi Művelődési Központ nagytermében került sor. Ahogy sokan szólították, Józsi bácsitól családja mellett, volt kollégái, tanítványai, barátai és tisztelői vettek búcsút. A művésztanár végakaratának megfelelően rendhagyó szertartásnak lehetett szemtanúja a gyászoló gyülekezet.
Baráth József búcsúztatóján szombaton délelőtt 11 órakor megtelt a Kiskunhalasi Művelődési Központ nagyterme. Az érkező gyászolókat Józsi bácsi leánya, Magdolna és Király Gábor fogadták a terem bejáratánál. A Baráth József hamvait tartalmazó urna előtt félkörívben elhelyezett széksorokban az elhunyt művésztanár családja, intézményvezetők, volt kollégái, tanítványai, barátai és tisztelői foglaltak helyet.
A rendhagyó búcsúztató „A pozsonyi sétatéren megy a villanyos” című dallal kezdődött, miközben a gyülekezet az óriás kivetítőn Józsi bácsiról készült portrét láthatott. A család megbízásából Király Gábor beszélt Baráth József életének fordulópontjairól, amelyben – mint mondta - születési helye, Pozsony fontos szerepet töltött be. A szertartás kezdetén elhangzott kedvenc dala is arra a korszakra utalt.
Baráth József életútjának jelentős része Kiskunhalashoz, az itteni oktatási intézményekhez - amelyekben tanárként dolgozott - köthető és persze a helyi kulturális élet központi alakjaként is rendkívüli népszerűségnek örvendett. Szinte az egész város ismerte és tisztelte a naponta többször Halas utcáin sétát tevő művésztanárt, akinek mindenkihez volt egy-egy jó szava – mondta életének felidézésében Király Gábor.
A pro urbe díjas Baráth József pedagógusi munkájában megszámlálhatatlan tanítványának adott életre szóló muníciót a jövőjükhöz. Különösen nagy figyelmet fordított a tehetséggondozásra a képzőművészetek iránt érdeklődők körében. A tanítványok nevében Rémán János köszönt el Baráth Józseftől.
A Tanár Úr szerény visszafogottságával, de következetes példamutatásával a helyi kulturális élet meghatározó szervezője volt. Józsi bácsi érdeklődött minden alkotni vágyó embertársa munkája iránt és maga is, élete utolsó pillanatáig alkotott, amelynek kiváló teret nyújtott a Forrás Klub. A kulturális közösség nevében Palásti Károly köszönt el Baráth Józseftől egy vers felolvasásával, amelyet Balogh Zsuzsa írt a szomorú alkalomra, Búcsúzóul címmel.
Az elköszönés folytatásában zenés, nyolcperces képsorozatot láthattak a gyászolók az Anda Péter által Baráth Józsefről összeállított klipben, amely a művésztanár 90. születésnapjára készült. Baráth József búcsúztatóján leánya, Magdolna édesapja azon kívánságának is eleget tett, hogy a szertartásra érkezők adományládában helyezzék el a koszúra szánt összeget, amit a Közösségek Háza további munkájához ajánlott fel.
Kép-szöveg: Kovács Iván